Твір на тему: «Історія українського народу на сторінках художніх творів»


Рейтинг твору 4.04 на основі 26 голосів

Однією з провідних тем української літератури є історична тема. Відлік існування таких творів ведеться вже з тих часів, коли з’явилося добре відоме кожному нашому співвітчизнику, видатне «Слово о полку Ігоревім», у якому зображаються події, пов’язані з походом князя Ігоря проти половецьких загарбників.

Українські письменники пізнішого періоду не менш часто зверталися до визвольної боротьби українського народу, ніж їхні предки. Наприклад, великий Кобзар Тарас Григорович Шевченко в поемі «Гайдамаки» відтворював події гайдамацького руху та оспівував героїчне буття запорізьких козаків. Шевченко змальовував образи видатних українських постатей, серед яких Байда Вишневецький, Максим Кривонос, Іван Гонта і Богдан Хмельницький.

Перший історичний роман, який з’явився в українській літературі, — твір П. Куліша «Чорна рада». Не менш яскраво змальовано історію українського народу і в творах таких відомих письменників, як М. Старицький («Оборона Буші», «Останні орли»), І. Франко («Захар Беркут») та багатьох інших. А ось із творів Г. Хоткевича, В. Гжицького, Ю. Федьковича читачам відомо про опришківський рух в Україні та ватажка цього руху Олексу Довбуша.

Світову літературну славу здобув історичний роман видатного українського письменника першого десятиріччя радянської влади І. Багряного під назвою «Сад Гетсиманський». У романі передається трагедія українського народу, пов’язана зі знищенням інтелігенції і репресіями сталінської влади. Письменник дуже реалістично змальовує огидні методи НКВС, катування політичних в’язнів, безглуздість звинувачень найгідніших представників суспільства та інші жахіття більшовицького терору. В образі головного героя роману «Сад Гетсиманський» Андрія Чумака автор утверджує романтику боротьби людини за право бути вільним у своїх думках і діях, показує незламну волю українського народу до життя. На цю ж тему І. Багряний написав іще один роман під назвою «Тигролови» («Звіролови»).

Велику частину історії України охоплює у своєму творі Роман Іваничук. У романі «Орда» він розглядає проблему історичної долі українського народу від часів козаччини до проголошення незалежності країни. Варто додати, що у більшості своїх творів Р. Іваничук розглядає саме історичний аспект життя українців.

Пізніше до історичних подій в Україні у своїй поетичній творчості неодноразово звертався М. Бажан. У 1942 році, у найважчий період війни з німецько-фашистськими загарбниками, поет створив поему «Данило Галицький», в основу якої лягли події, що відбувалися сім століть тому. Автор присвятив поему перемозі русичів над орденом тевтонських мечоносців, яку вони здобули під керівництвом князя Данила Галицького.

Упродовж усієї своєї творчої діяльності історичну тематику розробляв і Павло Загребельний. З під його пера вийшов роман «Диво» на тему будівництва Софійського собору. Не менш відомий і роман «Роксолана» про легендарну полонянку із Рогатина Настю Лісовську. До кращих історичних творів української літератури належить роман П. Загребельного «Я, Богдан» про Богдана Хмельницького.

Лише після здобуття Україною незалежності стала відома «загартована» творчість письменників і поетів шістдесятих років минулого століття, яка була заборонена майже півстоліття. Та й народження нової, вільної та незалежної України знайшло своє художнє відображення і осмислення у творчому доробку сучасних письменників і поетів.