Твір на тему: «Характеристика образів п’єси «Мина Мазайло»


Рейтинг твору 3.95 на основі 87 голосів

Головний герой п’єси М. Куліша «Мина Мазайло» — український міщанин, який живе у Харкові і працює в державній установі. Спостерігаючи зміни в молодій радянській державі, він вирішує змінити своє українське прізвище на російське і більш милозвучне. Мина вважає, що його прізвище є показником низького походження, перешкодою для покращення суспільного та службового становища. Як особистість цей персонаж не являє собою нічого видатного. Він досить обмежений у своїх поглядах, не має ніяких талантів і здібностей. До українізації він ставиться як до спроби зробити українців другосортними людьми й обмежити їх у можливостях.

У Мини Мазайло є син Мокій. Цей персонаж представляє собою повну протилежність головного героя. Мокій захоплюється красою та багатством української мови, постійно носить з собою українські підручники й словники. Він категорично проти зміни прізвища, чим мало не зводить з розуму решту своєї родини. Але Мокія теж не назвеш позитивним персонажем, адже його прагнення до усього українського настільки велике, що з боку це виглядає комічним.

Щодо родички Мазайлів тьоті Моті, то це неосвічена, груба і вороже налаштована до всього українського жінка. Та треба віддати їй належне — вона постійна у своїх поглядах, не соромиться і не боїться їх висловлювати. Хоча за своїм походженням тьотя Мотя українка, вона вважає себе руською.

Не менш гротескною фігурою у п’єсі є й дядько Тарас. Він відданий прихильник козаччини, старовини, усього того, що вже віджило. При цьому він категорично не бере до уваги вимоги сучасного життя. Незважаючи на повагу до історії свого народу в суперечці з тьотьою Мотею дядько Тарас програє і змінює свої погляди на українізацію на протилежні.

Ще один персонаж — наречена Мокія Уля. Ця дівчина відрізняється від інших тим, що на початку п’єси вона зовсім не має своєї точки зору. Вона українка, її бабуся і мати розмовляли рідною мовою, а ось вона й слова не може вимовити українською. Але це їй зовсім не перешкоджає в житті, для дівчини існує багато інших, більш «важливих» речей.

Жінка та дочка головного героя — Лина і Рина — звичайні зарозумілі міщанки, які поділяють ставлення Мини до українізації і поводяться на людях як шляхетні дами. При цьому без сторонніх очей вони гризуться між собою, немов собаки. Усе життя цих жінок складається з обговорення нарядів, з пліток і підглядань. Причому жінка Мини Лина неосвічена, а дочка Рина — банальна і підступна.

Образи п’єси М. Куліша «Мина Мазайло» досить важко розділити на негативні і позитивні. Усі персонажі комедії одночасно живі й типові, всі вони притримуються своїх особистих поглядів щодо процесу українізації, що і складає основний конфлікт твору.