Твір на тему: «Гоголь у живописі та у музиці»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів

М. В.Гоголь добре усвідомлював, що у пісенній народній творчості відображується історія народу, його надії і гнів, радість і скорботу. Він підкреслював, що «ніщо не може бути сильніше народної музики». Великий письменник стверджував, що суміжні області мистецтва нерозривно зв’язані між собою. А як талановито і широко письменник використовує народні пісні у своїх творах «Ніч перед Різдвом», «Тарас Бульба», «Майська ніч», «Сорочинський ярмарок» тощо! Під пером М. Гоголя поетично-музична основа була важливим творчим елементом створення образів і характерів героїв, була яскравим засобом зображення їх настрою і почуттів. В кінці кінців, саме це створювало своєрідність його творів.

Музикальність художніх творів М. Гоголя не залишилася непомітною ні для великих композиторів минулого, ні для митців радянських часів. Вони написали чимало талановитих музикальних творів за сюжетами повістей письменника. Серед них були такі відомі композитори кінця XIX – початку XX століття, як Г. В. Лисенко, П. І. Чайковський, Н. А. Римський-Корсаков, М. П. Мусоргський, а також не менш відомі радянські митці – Р. К. Щедрін, Д. Д. Шостакович, А. Н. Холмінов. Їхня музикальна творчість була тісно пов’язана з творчістю М. Гоголя.

Наприклад, опери за сюжетом повісті «Тарас Бульба» створювалися ще наприкінці XIX століття. Найперша з них, написана композитором В. Кюнером, з’явилася вже у 1880 році, але великого успіху вона не мала. А через десять років однойменну оперу написав М. В. Лисенко, та вперше поставлена вона була вже за часів радянської влади. Згодом опера була відредагована видатними українськими радянськими композиторами Б. Н. Лятошинським і Л. Н. Ревуцьким. Перша постановка нової редакції опери «Тарас Бульба» відбулася в Києві у 1955 році.

Тісно пов’язана з ім’ям М. Гоголя була і творчість видатного російського композитора, активного члена «Могутньої купки» М. П. Мусоргського. У 1868 році він почав писати оперу «Одруження», але так і не закінчив її. Опера була дописана радянським композитором М. М. Іпполітовим-Івановим. З не меншим ентузіазмом М. П. Мусоргський почав роботу над оперою «Сорочинський ярмарок», але не закінчив і її. Завершити її намагалися різні композитори, але найкраще це вдалося відомому російському композиторові В. Я. Шебаліну. Потім опера М. П. Мусоргського з успіхом йшла у радянських і зарубіжних театрах.

Взагалі, на сюжети творів М. В. Гоголя було написано 4 балету і 48 опер. Але життя письменника тісно пов’язане не тільки з музикою, а й з малюванням. Існує багато історичних відомостей про те, що письменник був непоганим художником і час від часу віддавав перевагу саме малюванню. Він був знайомий з багатьма видатними художниками свого часу і полюбляв з ними спілкуватися.

Все це говорить, що талант відомого письменника М. В. Гоголя був багатогранним та неповторним, а його твори можна знайти не тільки в художній літературі, а і в витворах образотворчого і музикального мистецтва.