Твір на тему: «Фантастичне і реальне в баладі Тараса Шевченка «Причинна»


Рейтинг твору 4.18 на основі 11 голосів

Поема «Причинна» — перший великий твір, написаний найталановитішим і найвідомішим українським поетом Т. Шевченком. Ця балада написана у романтичному дусі, що виразилося у незвичайності подій і обставин, у яких ці дії відбувалися.

У баладі Т. Шевченко розповідає про те, як вітряної темної ночі на берег річки виходять «нехристі», які з задоволенням гріються під променями Місяця, танцюють, жартують. Ця оповідь нагадує народні повір’я, за якими незаконно народжені нехрещені немовлята, яких у ті часи матері, щоб уникнути сорому, дуже часто топили у річках, перетворювалися на русалок. Для звичайних людей вони були небезпечними, бо для того, щоб помститися, вони могли до смерті залоскотати випадкового перехожого. Через це селяни не підходили до річки вночі.

Звичайно ж, опис гулянь русалок та їхні образи є фантастичними, але виписаними з великим знанням. Це не дивно, адже Т. Шевченко народився і виріс у селі, тому він добре знав українські легенди, які і використав для свого твору, для того, щоб створити яскраві, фантастичні картини і незвичайні ситуації.

Однією з глухих ночей понад Дніпром блукала дівчина. Поїхавши на війну, її покинув козак. У ті часи у цьому не було нічого дивного. Дівчина була одна з тисяч тих жінок, які були приречені на страждання, очікуючи повернення своїх коханих з походу. Але у своїй баладі Т. Шевченко ввів елемент фантастичного: сила мук і кохання дівчини були настільки сильними, що через них вона збожеволіла.

Дівчина нічого не усвідомлювала, вона зосередилася лише на думках про свого коханого і бездумно блукала берегом Дніпра.

Вийшло так, що «нехрещені», які відпочивали на березі, залоскотали дівчину до смерті. Але на цьому оповідь не закінчилася. Вранці коло прибережного дуба знайшов її коханий, який вночі повернувся з походу. Він не зміг пережити смерть коханої і покінчив життя самогубством.

У поемі Т. Шевченка «Причинна» у дивний спосіб переплелося фантастичне і реальне. На ідею написання цього твору поета наштовхнула популярна в той час в Європі романтична течія. Та й інші, не менш яскраві і цікаві твори великого Кобзаря були зразками такого поєднання, що ще раз доводить, що талант великого майстра українського поетичного слова був багатогранним та неперевершеним.