Твір на тему: «Еней був парубок моторний...» за поемою Івана Котляревського «Енеїда»


Рейтинг твору 4.05 на основі 37 голосів


Головним героєм поеми І. Котляревського «Енеїда» був звичайний «парубок моторний» Еней. Але якщо в однойменній поемі Вергілія, яку український письменник узяв за основу, цей образ використовувався для підкреслення «божественного» і благородного походження римського народу, то І. Котляревський в образі Енея втілив найкращі риси українського козацтва.

«Еней був парубок моторний

І хлопець хоч куди козак,

Удавсь на всеє зле проворний,

Завзятіший од всіх бурлак».

Кошовий Еней у І. Котляревського — умілий керівник і організатор, хоробрий і відважний ватажок. На перший погляд, він хоч і не відрізнявся від своїх друзів-гультіпак, але саме йому доводиться приймати рішення у вирішальні моменти. Досить згадати шторм на морі, коли саме Еней здогадався «всунути в руку Нептуну» грошей. Та й результат бою троянців з рутульцями залежав від двобою ватажка з Турном.

Хоч Еней інколи здається іграшкою у руках богів, він не за їхнею волею, а за власним бажанням з ними спілкується, сам спускається у пекло лише заради того, щоб дізнатися, як йому діяти далі. Безумовно, Еней покладається на своїх друзів та на себе, а тільки потім на волю богів.

По-різному автор змальовує головного героя поеми. Інколи з ущипливою посмішкою, інколи з гумором, але завжди з любов’ю. Еней вірний троянському побратимству, сміливий і відчайдушний вояка, він здатний встановити гарні дипломатичні стосунки з Евандром і Ацестом. Але при цьому І. Котляревський не ідеалізує свого героя, бо все ж таки це завзятий запорізький козак, який любить добре погуляти і багато випити.

У поемі не раз зустрічається портретний образ Енея, причому не завжди автор змальовує його світлими фарбами. Наприклад, одного разу показано, як з похмілля у Енея «опухли очі, як в сови, і ввесь обдувся, як барило». Звичайно, такий опис теж доречний, адже поема «Енеїда» — це бурлескно-травестійний твір, та й читацького осуду такий опис не викликає.

Як би там не було, нам глибоко симпатичний головний герой поеми, адже він є яскравим представником славетного козацького роду. Хоча у творі троянці — гультіпаки, босяки і пройдисвіти, але водночас це справжні герої і лицарі, надійні й неймовірно витривалі воїни. А на чолі у них Еней — справжній український козак, частина великого козацького братства, живописний, яскравий і водночас такий земний літературний герой веселої української вдачі.