Твір на тему: «Духовна краса людини» за оповіданнями Тимотея Бордуляка «Дід Макар» та «Перший раз»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів

Тимофій Бордуляк був сільським священиком, але відомий він як талановитий український письменник. Він жив у селі, тому добре знав повір’я, звичаї і побут селян. У більшості своїх оповідань Т. Бордуляк із великою правдивістю зображував життя українського села і створював яскраві образи простих трудівників.

Дід Макар — герой одного з оповідань письменника. У читача він одразу ж викликає симпатію. Дідові Макару зовсім не важко було творити добро, бо його душа вимагала саме цього. Він добре працював і був письменною людиною. Але поважали його ще й за те, що він співав гарні пісні і міг кожного потішити, розвеселити.

Одного разу дід Макар звернув увагу на життя молодої вдовиці Катерини. У неї було аж п’ятеро дітей, і жити їй було дуже нелегко. Роздуми про це не давали діду спокою, і він врешті-решт знайшов вихід: дід запропонував вдовиці сидіти з малечою і вчити її грамоті, поки Катерина буде працювати. Дуже скоро Катерина відчула, наскільки корисною була для неї допомога діда Макара і віддячувала йому, чим могла. А старий навіть пожвавішав і запевняв, що відчував себе незвичайно щасливим, бо йому було про кого дбати, кого вчити і годувати.

В оповіді про діда Макара стверджується те, що важкі часи краще переживати разом, і тоді навколишній світ буде здаватися не таким вже й жорстоким та страшним. А краса душі людини насамперед полягає в красі її вчинків, зокрема в допомозі тим, хто її потребує.

Ще одне цікаве оповідання Т. Бордуляка — «Перший раз». У ньому розповідається про селянську дівчину Параню. З опису автора видно, що Параня відповідає ідеалу української селянської дівчини. У творі описується переломний період життя дівчини, яку, як дорослу, перший раз долучають до жнив, де вона працює нарівні з матір’ю. У перший день роботи на лану Параня навіть ні разу не перепочила, бо чекала вечора, щоб розповісти про те, як вона завзято працювала, і виходило це в неї не гірше ніж у дорослих жниць.

В оповіданні автор щиро милується героїнею твору. Параня прекрасна не тільки своєю зовнішністю, а й чистою душею. Письменник підкреслює, що моральна чистота і працелюбність властива усім українцям, а прекрасною людину роблять чуйність і доброзичливість.

Оповідання Тимофія Бордуляка «Дід Макар» та «Перший раз» по-справжньому захоплюють і викликають почуття гордості за селян, за український народ і нашу Батьківщину.