Твір на тему: «Драма і життя» та життя і драма у розумінні Джеймса Джойса»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів

Джеймс Джойс — відомий ірландський письменник, якого називають «батьком» сучасного модерністського роману. Митець народився в Дубліні, але після закінчення університету назавжди залишив батьківщину і все життя прожив у Європі. Окрім романів, творчу скарбницю Джойса складають оповідання, ліричні вірші, п’єси і літературні та критичні статті про мистецтво.

У своїй творчості Джеймс Джойс не визнавав естетичних принципів реалізму. Він вважав, що справжній митець повинен бути позбавлений почуття належності до Батьківщини і свого народу, повинен бути повністю ізольованим від суспільства.

Теза про несумісність естетичних категорій з моральними проходить лейтмотивом у статті письменника під назвою «Драма і життя». Ця стаття стала творчим маніфестом письменника. У ній він висвітлює своє розуміння драматичного, яке пов’язує з прагненням до основних законів буття, до всеосяжних форм художнього зображення.

Драму Джойс вважав вищою формою мистецтва, а основним матеріалом для написання подібних творів він бачив ні в чому іншому, як у реальному житті: «Під драмою, таким чином, я розумію взаємодію пристрастей, які виявляють істину; драма — це боротьба, еволюція, взагалі усякий рух, всякий розвиток; драма існує ще до того, як набуває драматичної форми, поза залежністю від цієї драматичної форми; драма зумовлена місцем дії, але не підкорюється йому».

Творчість Джеймса Джойса мала великий вплив на розвиток сучасної модерністської літератури і стала яскравим відображенням творчої свідомості доби, в яку довелося жити письменникові. У свої художніх та поетичних творах йому вдалося відкрити новий реальний вимір – духовність, у якій поєдналися різні простори, часи і культури. «Потік свідомості» став справжньою інновацією Джойса у світовій літературі найвищого рівня.