Твір на тему: «Чи важко бути людиною?» за твором Михайла Шолохова «Доля людини»


Рейтинг твору 4.33 на основі 3 голосів

Тривожна пам’ять війни не давала М. Шолохову спокою. Розвиваючи кращі традиції і досвід батальної вітчизняної класики, в 1956 році він пише оповідання «Доля людини», визнане зразком малого епосу. У ньому гранично стисло, виразно і в той же час надзвичайно ємко відтворений характер людини радянської епохи, з її безмежною скромністю, щедрістю душі, мужністю і добротою.

В основі цього твору – справжня історія життя колишнього солдата, яку він повідав письменникові за десять років до появи у пресі «Долі людини». Оповідання ж цей було написане всього за кілька днів. Здається, що Шолохов ціле десятиліття йшов до створення шедевра, виношуючи його у своїй пам’яті і душі.

Андрій Соколов – так назвав свого героя письменник – ровесник XX століття. Його дивовижне життя підпорядковане було головному завданню – показати становлення істинно національного характеру. Передвоєнна біографія Соколова займає порівняно невелике місце в оповіданні, але вона дуже важлива для розуміння його характеру. Ми бачимо витоки патріотизму, мужності і душевної стійкості героя.

Соколов чесно і відважно воював на фронтах громадянської війни. У 1922 році він їде з рідного воронезького села на Кубань. Вся родина Андрія в цей важкий рік помирає від голоду. І він переїжджає до Воронежа, де працює спочатку теслею, а потім слюсарем на заводі. У 1929 році, вивчивши автосправу, стає шофером.

До Андрія приходить велика, справжня любов. Майбутнє малювалося щасливим... «Так і прожив десять років і не помітив, як вони

пройшли... працював добре, і жили ми не гірші людей, і діти радували... ». Так розповідав про себе Андрій Соколов, і нічого незвичайного не було в його житті. Те ж могли б розповісти тисячі громадян країни.

Але їх щасливе, спокійне життя перервала війна... Невіддільна доля Соколова від долі Батьківщини – і він йде на фронт захищати її. Двічі був поранений. Потрапив у полон. Утік. Невдало: фашисти упіймали Андрія, по-звірячому побили, нацькували на нього собак. Два роки фашистського полону. «Як згадаєш нелюдські муки... всіх друзів-товаришів, які загинули замучені там, у таборах, - серце вже не в грудях, а в глотці б’ється, і важко стає дихати...», - це слова простої, доброї людини. І ми ніби чуємо Соколова, співчуваючи переживанням воїна, і подумки бажаємо йому в спокої і радості прожити решту життя.

У важкі дні випробувань Соколов не втратив власної гідності і зберіг почуття гордості за свою прекрасну і багатостраждальну Батьківщину. Ця риса характеру виявляється в сцені з комендантом табору Мюллером, коли Андрій відмовляється пити горілку за перемогу німецької зброї. Хворий, розтерзаний тортурами, він здобуває моральну перемогу над нахабними, впевненими в собі фашистами, демонструє честь і непохитну волю радянської людини.

Протягом дворічного полону не залишала бійця думка про втечу. І нарешті вона йому вдається. Соколов знову стає солдатом. Пройшовши війну, Андрій втратив все: під бомбами загинули дружина і дочки, будинок його був зруйнований. А в Берліні в останні дні війни загинув його син, офіцер Радянської Армії. Життя «спотворило» людину, але не змогла її зломити, вбити в ній живу душу. Навпаки, кращі властивості характеру цієї людини не тільки не змінилися , але й «відточилися» , проявилися з більшою силою.

Повоєнне життя не радувало Андрія. Самотність – його гіркий спадок після війни. Але доля «підіграє» герою: на одній з доріг зруйнованих сіл знаходить шофер Соколов осиротілого хлопчика Ванюшу і усиновляє його. Так людяність і доброта колишнього воїна ще раз перемагають горе і випробування важких років його життя.