Твір на тему: «Чи можливо панові та Івану досягти повного розуміння?» за віршем Степана Руданського «Пан і Іван в дорозі»


Рейтинг твору 4 на основі 2 голосів

Багато відомих українських поетів зверталися до зображення дійсності у гумористичному ключі. І це не дивно, адже саме гумор допомагає відкрити людські і суспільні вади, більш уважно придивитися до навколишньої дійсності, саме гумор у житті людини відіграє чи не найголовнішу роль. Не є виключенням і творчість Степана Руданського, гумористичні і сатиричні твори якого можна виділити в окремий жанр — співомовки. Вони незвичайно колоритні, адже створені на основі фольклору і народного гумору. У своїх співомовках поет висміює негативні риси характеру різних людей, моральні вади окремих представників суспільства і загальні недоліки навколишнього світу.

Однією з найяскравіших співомовок С. Руданського можна назвати вірш «Пан та Іван в дорозі». У ньому розповідається про те, як хитрий пан хотів обманути свого робітника, але замість того сам пошився в дурні. Спочатку пан запропонував з’їсти харчі Івана, а на наступний день залишити його припаси. Але Іван одразу ж зрозумів панську підступність і не дав себе ошукати. Те ж саме відбулося і у випадку з гускою: пан запропонував залишити гуску на ранок і лягати спати. А вранці кожен розповість свій сон, і у кого він буде найбільш цікавий, той і поснідає гускою. Але Іван не повірив панові і на цей раз. Звичайний робітник ніяк не дурний, як це вважав пан, він добре знав нечесність та підступність панів, тому і не дав себе ошукати.

Читаючи цю співомовку, розумієш, що автор з симпатією ставиться до Івана, адже робітник виявляється розумнішим і кмітливішим за пана. Я думаю, що якщо б пан змінив своє ставлення до Івана, той би знайшов справедливе рішення і зумів би домовитися з ним. Але пан є пан, і головна його мета — якомога більше обібрати робітника і забрати усе, що у нього було.

Любов до дотепного і влучного слова — одна з найхарактерніших рис українців. Тому вона й відобразилася у незліченій кількості народних приказок, байок і жартів. Це справило вплив на творчість багатьох українських письменників та поетів, серед яких і С. Руданський, який відзначився створенням нового поетичного жанру. М. Рильський сказав про нього так: «Степан Руданський справді заслуговує на найдорожчий у світі титул — титул народного поета».

Мені дуже подобаються співомовки С. Руданського. Вони невимушено й легко звучать, а за простотою поетичної мови завжди криється прихований сенс. У своїх віршах поет використовує різні гумористичні і сатиричні засоби. Для них характерне протиставлення моральних якостей звичайних людей і панів, причому ці порівняння завжди не на користь останніх. Вірші С. Руданського дуже довго йшли до українських читачів, а нині шанувальників його творчості стає дедалі більше, що свідчить про великий талант цього непересічного українця.