Твір на тему: «Чи були в Анни та Фатьми шанси стати щасливим подружжям» за твором Михайла Коцюбинського «На камені»


Рейтинг твору 5 на основі 2 голосів

М. М. Коцюбинський — видатний український письменник-модерніст, визначний майстер художнього слова, великий людинознавець і естет. В українській літературі твори М. Коцюбинського посідають особливе місце, вони стали кращими зразками імпресіонізму. Творчість М. Коцюбинського за зображальною манерою і способом трактування життєвих явищ була настільки оригінальною й неповторною, що спричинила справжній переворот у художній свідомості на зламі ХІХ-ХХ століть.

Визначальними рисами нової прози була єдність героя твору і його автора, потужний струмінь ліризму і зображення психологічного стану героїв у тій чи іншій ситуації. Все це було притаманне творам М. Коцюбинського, новели якого стали неповторним літературним явищем світового рівня.

Роки перебування письменника в Криму і Молдавії, коли він знаходився на урядовій службі, дали йому багатий життєвий матеріал для численних творів, серед яких «Для загального добра», «Дорогою ціною», «На камені» тощо. Прекрасний і неповторний образ Криму, своєрідність його життя і пишність природи стали поштовхом для розвитку творчої уяви багатьох видатних письменників і поетів: Лесі Українки, О. Пушкіна, А. Міцкевича, М. Горького, не оминуло це і М. Коцюбинського.

З Кримом був тісно пов’язаний певний період життя і творчості М. Коцюбинського. Знайомство письменника з цим неповторним краєм відбулося досить прагматично. У 1895 році письменник приїхав у Крим на роботу, куди був призначений розвідувачем філоксерного комітету. Великий гуманіст був дуже вражений традиціями кримських татар, особливо тиранією шлюбних угод, які укладалися за принципом купівлі-продажу. У кримських новелах М. Коцюбинський виражає палкий протест проти диких патріархальних традицій, проти безправного стану жінки у царській Росії.

Одна з новел на цю тему — «На камені», яку М. Коцюбинський написав у 1902 році. У цьому творі розповідається про трагічне життя кримської татарки за ім’ям Фатьма. Ця жінка не могла змиритися з домашнім деспотизмом, який насаджувався патріархальними звичаями татар. Вона залишила осоружного чоловіка і закінчила своє життя самогубством.

Новела М. Коцюбинського «На камені» вражає не тільки глибоким психологізмом оповіді, а й майстерно використаною імпресіоністичною поезією. Цей чудовий твір — класичний зразок імпресіонізму української літератури початку ХХ століття, у якому автором відтворюються власні спогади про Крим. Письменник зображує прекрасні кримські пейзажі, на тлі яких проходить нещасне життя Фатьми. З настрою твору добре відчувається, що в героїні не було ніяких шансів на щасливе майбутнє.