Твір на тему: «Чому поезію Федеріко Гарсії Лорки вважають модерністською?»


Рейтинг твору 4.31 на основі 26 голосів

Незмінний стрижень естетики великого іспанського поета Федеріко Гарсіа Лорки у протиріччі його лірики: «Коли переливи Моцарта стають занадто ангельськими, приходить, щоб встановити рівновагу, пісня Бетховена, надто людська». Творчість поета розвивалася так саме суперечливо. Наприклад, те, що спочатку сприймалося як беззастережне заперечення створеного до того поетичного світу, раптом виявляє глибокі зв’язки з ним. Яскравим підтвердженням таких суперечностей можуть бути вірші «Поет у Нью-Йорку», «Романсеро» та інші.

Доля Лорки трагічна. Він загинув в 1936 році, два роки не доживши до 40 річниці. Але за цей короткий термін їм були створені видатні поетичні та драматургічні твори, серед яких насамперед виділяються «Поема про Канте Хондо» (1921), «Циганське романсеро» (1928), книга віршів «Поет у Нью-Йорку» (1929), п’єси «Любов дона Перлімпіна» (1924), «Публіка» (1930), «Криваве весілля» (1933), «Йерма» (1934) і « Дім Бернарди Альби» (1936).

Головну лінію у творчості Лорки можна визначити як фольклорно-міфологічну, а вплив фольклорного світовідчуття — визначальним. З народної поезії він запозичує «глибинну сутність», «тільки найколоритніші трелі». Вірші Лорки ріднить з народною піснею «не форма, а нерв форми».

Події «Поеми про Канте Хондо» змонтовані як кінокадри. Далекий план змінюється ближнім, а потім знову віддаляється. Зміну перспективи підкреслює рефрен, що надає строфам таємничий зміст. Рефрен зупиняє миті вищої напруженості: смерті, розлуки, горя.

У «Циганському романсеро», своїй найбільш цільній поетичній книзі, Лорка відродив і перетворив цей традиційний іспанський жанр. Задум книги полягав у тому, щоб «злити циганську міфологію з сьогоднішньої буденністю». Майже всі романси відкривають преображення реальності, повне тривожних передвість. Діалогу передує зміна кадру. Циганці Анунсіасьон з’являється архангел Гавриїл. Погляд переноситься вгору. Зоряне небо перетворює їх діалог. Учасників розмови не видно. Ми чуємо тільки два голоси вночі:

«І з лілією і усмішкою

перед нею в поклоні плавному

постав Габріель — архангел,

Хіральда прекрасний правнук.

Таємничі цикади

по бісеру замерехтіли.

А зірки по небосхилу

розсипалися бубонцями.

Сам Лорка говорив, що єдиний персонаж його книги — андалузька туга. Андалузія — батьківщина поета, «пастухи, небо, безлюддя». Але сучасники сприйняли цей твір передусім як відображення циганської екзотики. Надзвичайний успіх «Романсеро» Лорка сприйняв як провал і більше ніколи не повертався до циганських романсів.

Свій шлях у мистецтві Федеріко Гарсіа Лорка починав музикантом. У 1916 році іспанська преса захоплено вітала Лорку — піаніста, що виступив з виконанням власних творів. Хоча Лорка не став професійним музикантом, проте його поезія нерозривно пов’язана з музикою, і особливо з гітарою:

«Починається плач гітари,

Розбивається чаша ранку.

Починається плач гітари.

О, не чекай від неї мовчання!

Не проси у неї мовчання!

Невпинно гітара плаче».

Незважаючи на те, що поет був пов’язаний особистою дружбою з видатними сюрреалістами С. Далі, Л. Бунюелем, сам він ставився до цієї течії трохи насторожено. Твори Лорки відрізняє найсуворіша поетична логіка. Сюрреалістичний метод подолання дійсності бачився поетові приблизним, схожим на гру. Тому майже усю його творчість літературознавці відносять до модернізму. Лорка пропонує свій шлях звільнення від пут буденності. Це «дуенде» - демон, що відкриває істину художнику. Трагічна темна сила.

На початку громадянської війни в Іспанії Лорка виїхав з Мадрида в Гранаду, хоча було очевидно, що там його чекає серйозна небезпека: на півдні Іспанії були особливо сильні позиції правих. 18 серпня 1936 року фалангістські загони заарештували його. Наступного дня поет був убитий.

Федеріко Гарсія Лорка був не тільки великим поетом. Він був видатним діячем іспанської культури XX століття.