Твір на тему: «Цей сучасний роман «Майстер і Маргарита»


Рейтинг твору 4 на основі 32 голосів

Однією з основних тем світової літератури продовж багатьох століть, завжди була тема боротьби Добра і Зла. Роман «Майстер і Маргарита» Булгакова дуже яскравий приклад такого протистояння, особливо це видно в діалозі Ієшуа і Пілата. Хоч цей діалог і мав місце понад два тисячоліття назад, але ми не бачимо, що це давно минулі проблеми, співрозмовники виглядають скоріш сучасниками нашого століття, ніж людьми, які жили у 30-ті роки І століття. Таким чином автор дає нам зрозуміти, що проблема боротьби Добра і Зла актуальна так само і в наш час.

У добра є своя істинна сила, так вважає автор, але добро повинно відповідати нелегким умовам. Саме головне, добро не повинно опиратися на насильство, бо насильство більш відноситься до засобів Зла. У Добра є своя непереможна зброя: готовність допомогти, доброзичливість, бажання та вміння зрозуміти іншу людину. Можна сюди добавити і співчуття, і чуйність, і щирість і багато іншого, виховавши в собі ці якості, ви зробити крок на зустріч добру. Але Добро, це також широта культурного світогляду, самобутність думки, це праця та творчість, які спрямовані на благо людей. І найголовніше, це самовідданість, воля, моральна стійкість та твердість у захисті своєї праведної ідеї.

Все це, об’єднане воєдино і є зброєю Добра. Тому бути на захисті добра не дуже легко. Можливо зробити з добра підробку, таке теж не рідко буває, та неможливо обдурити істину. Але якщо добро насправді є у людини, в його особистості, то воно стає всесильним. Ми бачимо, як Ієшуа,«слабка людина», перевертає життя Пілата, «всемогутнього правителя», прокуратора Риму. Він впливає майже на всіх людей, з якими зустрічається в своєму житті, це і Іуда з Киріафа, і Левій Матвій.

Що ж на думку Булгакова стоїть за Злом? Зло – це прояв людських пороків, темні, низинні пристрасті, які не втихомирені і не витіснені людським початком. Тож у назві Людини, з великої букви, як вважає Булгаков, не повинно бути зла, бо людина починається лише там, де закінчується зло. В романі «Майстер і Маргарита» втіленням Зла стають образи «нечистої сили» : Воланда і його свити, а «досягненнями» зла стає бал у Сатани. Автор робить дуже глибинний, філософський задум, в якому Зло має в своєму джерелі доісторичний хаос першородного космосу. А добро стає надбанням мільйонів років розвитку, коли людина навчається пізнавати себе і керувати собою, своїми прагненнями.

На всі часи проблема Добра і Зла є найважливішою проблемою суспільства. Булгаков підняв завісу цієї величезної проблеми. Кожен час по-своєму тяжкий для людства, але тисячолітній досвід не повинен пройти для нього дарма. У наш час у людини є велика перевага – знання, історичний досвід, свідомість, пам’ять. Ось чому, на думку Булгакова, дуже важливо людині потрібно залишатися людиною і продовжувати олюднення стихійних сил у собі і в навколишньому світі. І тільки так Добро повинне перемогти Зло.