Стислий переказ твору «Мишка (Казка для дітей: для малих і великих)» Богдан Лепкий


Рейтинг скороченого переказу 4.17 на основі 35 голосів

У нірці між ліжком та стіною, в яку ніхто ніколи не заглядав, жила собі звичайна мишка. Вона боялася людей, і тому дозволяла собі вибиратися з будинку тільки тоді, коли була впевнена в тому, що нікого з великих створінь поряд немає. Мишка швиденько вибігала зі своєї схованки на вулицю. Там вона вже не боялася нікого: ні тварин, ні людей. Нориця бігла на поле, аби зустрітися з сестрами, які мешкали в місті. Ті миші були дуже худими та голодними. Вони розказували, що тепер у місті погані часи настали, тому що їх господарі кожну крихтину зі столу збирали. Розповідали, що тепер навіть людям нічого їсти, не те що мишам. Війна: ніколи народу працювати на хліб. А наша мишка відповідає сестрам, що у неї не таке тяжке життя, адже її господар і кабанів рубає, і сало коптить, а ночами якісь невідомі люди приходять, забирають ту їжу, дають за те хазяїну гроші, які він ховає у скриню коло її нори. Скоро вже ту скриню буде тяжко закрити: так багато там грошей. Міські миші на ті розповіді сестри тільки гірко здихають. Коли норушка верталася додому, то хутко залізала в свою нірку, де її ніхто не бачив.

Одного разу мишка побачила, що до її господині прийшла худа жіночка з заплаканими очима та попросила у хазяйки трохи молока для своєї хворої дитини. Вона обіцялася принести гроші, але господарка лише відповідала, що у них немає молока, та відправляла бідну гостю до сусідів. Мишці стало соромно за своїх господарів, адже коли це якийсь папір у скрині став дорожчим за людське життя? І у голові нориці зародилася ідея погризти його, потрощити ці погані папірці. Декілька ночей вона трудилася без упину. Гризла спочатку скриню, потім гроші. Одної днини господар вирішив, що пора ті гроші пустити в діло, купивши ще худоби. Він поліз до своєї схованки, жахнувся, та почав несамовито горлати: «Погризли!». Господиня почала плакати, доки її чоловік звинувачував її у тому, що це вона пожалкувала молока для кота. Мишка не стала довго чекати, моргнула на дітей, і ті разом з неї побігли до поля. Краще жити там, аніж у такій хаті.

    Висновки:
  • «Мишка» — соціально-побутова казка;
  • у творі відображено погляд звичайної мишки на життя бідних та багатих людей під час війни;
  • основні проблеми твору: війна та мир, справжні та фальшиві цінності;
  • Богдан Лепкий написав цей твір з метою того, аби і діти, і дорослі навчилися мирно вирішувати проблеми і жити по-людськи.