Аналіз твору «Тарас Бульба» — Микола Гоголь
«Тарас Бульба» – повість, опублікована у 1835 та 1842 роках у циклі «Миргород» українського письменника Миколи Гоголя.
Літературний рід: ліро-епос.
Жанр: історична повість.
Головне: Микола Гоголь описує життя запорозьких козаків, їхню боротьбу за незалежність та свободу українського народу XVI –XVII столітті на прикладі долі Тараса Бульби та його синів.
Ідея: звеличення українського козацтва, патріотизму, любові до Батьківщини. Уславлення єдності та братерства з метою досягнення спільної мети.
Головні герої: Тарас Бульба – козацький полковник, його сини, Остап та Андрій Бульбенки, запорозькі козаки; польська панночка – кохана Андрія, яка стала причиною зради меншого сина Вітчизні; татарка – служниця панночки; єврей Янкель, який повідомив про зраду Андрія; польський гетьман Потоцький, військо якого розгромив Бульба.
Значення в літературі: автор зображує живу, яскраву історію нашого народу, пишучи для російського читача. Досягнувши успіху в Росії, Гоголь відкриває канал інформації про Україну за кордоном. Вже у 1860 році в Англії могли читати про українських козаків та їх боротьбу проти поляків.
Особливості: зображення національного колориту; порушується проблематика стосунків батьків та дітей; твір пронизаний патріотичним пафосом.
Чому я маю прочитати цей твір: щоб дізнатися про тогочасний козацький устрій, побут, звичаї Запорозької Січі.
Додатково: корінний отаман Охрім Макуха став прообразом головного героя; як визнавав автор, найважливішим джерелом для написання повісті була українська народна пісня.