Аналіз твору «Чорна рада» — Пантелеймон Куліш


Рейтинг аналізу твору 3.8 на основі 10 голосів

«Чорна рада» — історичний роман, написаний українським письменником Пантелеймоном Кулішем про смутні події, що передували початку Руїни на Україні.

Літературний рід: епос.

Жанр: історичний роман.

Головне: сюжет показує історичні події Чорної ради у Ніжині 1663 року, коли на місце гетьмана претендувало багато негідних людей, а Україна була розділена на Лівобережну і Правобережну.

Ідея: заклик не розділяти свою країну на шматки, поклик до єднання; засудження лицемірства, обману та зради свого народу; уславлення козацького минулого, сили, свободи козаків.

Головні герої: Яким Сомко, Іван Брюховецький, Шрам, Петро Шраменко, Михайло Черевань, Леся Черевань, Кирило Тур, Божий чоловік.

Значення в літературі: «Чорна рада» є першим українським історичним романом, романом-хронікою.

Особливості: багато персонажів твору є реальними особистостями доби Руїни, що внесли свій вклад у розвиток нашої історії. Інші ж образи, переважно просто люду, є вигаданими Пантелеймоном Кулішем.

Чому я маю прочитати цей твір: щоб долучитися до козацької спадщини, дізнатися більше про славетне минуле України; щоб зрозуміти, до чого призводить двовладдя та відсутність згоди, єдиного лідера.

Додатково: роман спочатку був виданий російською мовою і лише у 1857 році – українською.