Аналіз твору «Чому я не хочу вертатися до СССР?» — Іван Багряний


Рейтинг аналізу твору 3.53 на основі 32 голосів

«Чому я не хочу вертатися до СССР?» – памфлет, написаний українським письменником і публіцистом Іваном Багряним (Лозов’ягою) у 1946 році в еміграції.

Літературний рід: епос, публіцистика.

Жанр: памфлет.

Головне: твір написано від першої особи; автор пояснює причини, чому українці громадяни інших республік не хотіли повертатися до СРСР; у якості підтверджень наводить статистику, за якою через 12 років при високому приросту населення кількість українців зменшилася на 4 мільйони, або коли в автора на очах більшовики вбили діда та дядька; згадав Багряний і про «куркулів», яких засилали у табори, і про розстріляну українську інтелігенцію.

Ідея: показати світу злочини радянської системи.

Головні герої: розповідь ведеться від особи автора, але, окрім нього, можна виділити як образ зла більшовицький режим.

Значення в літературі: перше звернення радянського публіциста до влади та громадян західних країн, у якому викривалися звірства сталінського режиму: Голодомор, істинний зміст колективізації, знищення інтелігенції під час «розстріляного відродження», розправи НКВС.

Особливості: твір був написаний як відповідь на потакання західних урядів радянській владі у питаннях, що стосувалися повернення біженців у СРСР, адже усіх втікачів одразу надсилали у концтабори.

Чому я маю прочитати цей твір: унікальний для свого часу за змістом памфлет, який привернув увагу світової громадськості до лицемірної політики тоталітарного режиму СРСР.

Додатково: перша назва памфлету «Чому я не хочу вертатися на родіну?»; автор на час написання жив у таборі для переміщених осіб у місті Новий Ульм (Німеччина); туди Багряний емігрував через розбіжності у поглядах з керівництвом УПА.