Презентація "Культура Польсько-Литовської доби"

+1
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Культура Польсько-Литовської доби"
Слайд #1
Культура
Польсько-Литовської доби
Роботу підготувала:
учениця 10 класу
ЗОШ І-ІІІ ст. №19
м. Черкас
Пономаренко Анжела


Слайд #2


Слайд #3
Архітектура Польсько-Литовської доби


Слайд #4
Першою спорудою, яка поєднувала у собі риси готичного і романського стилю, була датована кінцем XIV — початком XV століття Верхня церква в Старому гродненському замку. Сам замок виник у другій половині чи наприкінці XI століття як прикордонна фортеця і став ядром майбутнього Гродно. На межі XIV–XV століть великий князь литовський Вітовт на місці фортеці збудував з каменю і цегли готичний п'ятивежевий замок зі стінами завтовшки більше 3 метрів; близько 1500 року замок зазнав перебудови. В чисто романській архітектурі переважала оборонна функція, й аж до XV століття для замкової архітектури Великого князівства Литовського, тобто до розвитку артилерійської техніки, характерні риси романської архітектури: з розвитком арбалетної техніки, а пізніше гарматної, зростає висота стін і веж, ускладнюється композиція замкових комплексів. Верхня церква належала до типу базиліки, мала масивні і статичні форми, кам'яні склепіння, у зовнішньому оздобленні — барельєф, аркатури, перспективний портал. При її будівництві застосовувалась не готичне, а венедське мурування.


Слайд #5
Тракайський острівний замок (Литва)
Свірзький замок (Львівська область)
Меджибізький замок (Хмельницька обл.)
Збаразький замок(Тернопільська обл.)


Слайд #6
Як і в мистецтві Київської Русі, у XIV - першій половині XVІ ст. монументальний живопис відіграє провідну роль. Проте пам'ятки архітектури з уцілілим монументальним живописом збереглись лише в західноукраїнських землях, а також на території сучасної Польщі. Головну роль у творчості українських майстрів відіграють давньоруські традиції. Проте, завдяки художнім зв'язкам з сусідніми країнами, у пам'ятках часто відчутні впливи італійського, угорського, чеського мистецтва.
Живопис


Слайд #7


Слайд #8
Музика
Музичне мистецтво Великого князівства Литовського розвивалося в рамках як народної, так і високої культури. Спочатку найбільший вплив мала церковна музика, в XVII столітті почався активний розвиток світського музичного мистецтва, що вилилося у створення приватних оркестрів та капел. Перший оперно-балетний театр європейського класу з'явився в Несвіжі в 1724 році. П'єси для театру писала дружина Михайла Радзивілла — Франциска Урсула. У придворної капелі Карла Станіслава Радзівілла служив капельмейстером відомий німецький композитор Ян Давид Голланд. У XVIII столітті в театрі ставилися класичні твори зарубіжних та місцевих авторів.
Перший оперно-балетний театр в Несвіжі


Слайд #9


Слайд #10
Початок театрального мистецтва Великого князівства Литовського лежить в народному театрі з його обрядовими піснями і танцями, де були присутні елементи ігрового дії і театрального перевтілення. Елементи театралізованого дійства є в багатьох календарних і родинно-побутових обрядах. Першими акторами були скоморох і, виступи яких, насичені народними піснями, танцями, прислів'ями та приказками, жартами і трюками, ставали подією будь-якого свята. Пізніше, в XVII–XVIII століттях, мистецтво скоморохів перетворилося в балагани, мистецтво лялькових театрів — в вертепи. Іноді скоморохи виступали з ведмедями, дресированих в спеціальних школах, найбільш відомою з яких була Сморгонский ведмежа академія. Школа мотузяних стрибунів існувала в Семежеве поблизу Копили.
Театр


Слайд #11


Слайд #12
Дякую за увагу!