Презентація "Іконопис Галицько - Волинського князівства"

-4
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Іконопис Галицько - Волинського князівства"
Слайд #1
Іконопис Галицько - Волинського князівства


Слайд #2
Культура Галичини і Волині періоду феодальної роздробленості цікава і своєрідна. Вона характеризується, зокрема, діяльністю “славетного” співака Мітуси, чудового скульптора Авдія, ряду талановитих художників і літописців.


Слайд #3
Значне місце в культурі Галицько – Волинського князівства
займав іконопис. Він розвивався під впливом київського,
який тут високо цінувався.


Слайд #4
Найдавніші збережені ікони Галичини відносяться до XIII ст. Безцінною пам’яткою є “Покрова”, що зберігається у Київському державному музеї українського мистецтва.
Київський державний музей українського мистецтва


Слайд #5
Унікальною є композиція цієї ікони, що не має прямих паралелей у давньоруському і візантійському мистецтві. На відміну від всіх інших ікон на цю тему в давньогалицькій богородиця зображена з дитиною в лоні, а дугоподібний покрив над нею нагадує завісу, зображену на іконі в константинопольському Влахернському храмі.
Влахернський храм


Слайд #6
“Покрова”, ХІІІ ст., Галичина
Культ “Покрови” асоціювався з ідеєю захисту від зовнішніх ворогів.
Цікава іконографічною схемою і кольоровою гамою, галицька ікона дуже недосконала по техніці живопису.


Слайд #7
Очевидно, це примітивна копія з оригіналу, що є переробкою влахернської ікони.
Наявність такого роду копій свідчить про те, що вже в першій половині ХІІІ ст. станковий живопис став масовим жанром.
Станковий живопис – це рід живопису, твори якого мають самостійне значення і сприймаються незалежно від оточення. Буквально — живопис, створений на станку (мольберті).


Слайд #8
З робіт художників високого професійного рівня збереглася ікона Богоматері-Одигітрії кінця ХІІІ-ХІV ст. із Покровської церкви м. Луцька (зберігається в Київському державному музеї українського мистецтва).
Назву "Одигітрія” пов'язують як з чудесами прозріння сліпих у образу, так і з походженням ікони з монастиря Одегон.
Ікона Богоматері-Одигітрії кінця ХІІІ-ХІV ст.


Слайд #9
Галицьке образотворче мистецтво ХІV ст. гідно представляє відома ікона Юрія-змієборця на чорному коні ( зберігається у Львівському державному музеї українського мистецтва).
Львівський музей українського мистецтва


Слайд #10
Ікона Юрія-змієборця немає нічого зайвого. Ритм ліній і чітко обмежених кольорових плям підпорядкований єдиному художньому задуму: створити образ безстрашного воїна, вірного своєму обов’язку. На ясно-сірому тлі виділяється темний силует коня з вершником і червоний плащ воїна. Надзвичайне сполучення динамізму і гармонійної врівноваженості окремих елементів композиції говорить про майстерність художника.


Слайд #11
Ікона Юрія-змієборця, ХІV ст., Галичина


Слайд #12
Пам’яткам Галицько-Волинського князівства властива індивідуальна манера окремих майстрів, лаконізм і цілісність композиції, стриманість колориту й одночасно вміння користуватися кольоровими контрастами, емоційна насиченість образу-символу.


Слайд #13
Дякую за увагу!