Твір на тему: «Загальнолюдські цінності»


Рейтинг твору 3.64 на основі 22 голосів

Освічена людина повинна бути культурною. Освіта та культура — не дві різні сфери цивілізації, які потрібно з’єднати, а одне й те ж. Освіта — частина культури, але частина особлива, яка служить засобом передачі всієї культури в її структурній повноті від одного покоління до іншого. Особливо актуальна сьогодні область культури, яка пов’язана з ціннісними орієнтаціями особистості.

На мій погляд, головна проблема нашої епохи — моральна, і її, в кінцевому рахунку, можна звести до питання про життєвий принцип: «бути чи здаватися». Суспільство охоплено епідемією соціопатії та її різновидів, симптоми якої можна називати по-різному — двомисленням, подвійним стандартом в оцінці людей і подій, нарешті, просто лицемірством. Людина знає, як прийнято поводитися за певних обставин, коли і де треба плакати чи сміятися, який вираз обличчя повинен бути, коли вона співчуває або обурена, і при цьому залишається до всього байдужою. Як з цим боротися? Або як цього не допустити, поки людина ще не вступила у велике життя? Завдання важке, але здійсненне, що припускає увагу до сугубо аксіологічної сторони освіти.

Недостатньо лише знати, що таке добре, а що таке погано. Слід зробити етичні знання особисто значущими для кожного. Хоча й саме по собі знання, у якому втілюється ціннісна орієнтація особистості, зрозуміло, не зайве. Важливо тільки, які цінності маються на увазі. Етичне знання — це насамперед знання загальнолюдських цінностей, з яких останнім часом стало модним сміятися. З’явився презирливий прошарок «загальних людей». Тим часом, ці цінності — засіб самозбереження людства, спроба захисту людей від самих себе. На жаль, біологічно рід людський в даному сенсі не захищений, тому доводиться оборонятися соціально. Незважаючи на це, історія пофарбована в червоний колір, колір крові. Але її було б ще більше, якби загальнолюдські цінності виявилися повністю перекресленими. Мова йде не про корпоративні, партійні або конфесійні цінності, а саме про людські, моральні орієнтири. Якщо взяти історичний час, то вони, в принципі, залишаються незмінними протягом всієї історії людства, від Біблії до «Кодексу сучасної людини».

Отже, в будь-який час і за будь-яких умов треба вшановувати одвічні моральні цінності, які допомагають людям залишатися людьми, незважаючи на життєві обставини і складні ситуації, що виникають у житті кожного з нас.