Твір на тему: «Суд без милості тому, хто сам не творить милості» за твором про Прохора Чорнорижця

+4

Серед багатого зібрання Києво-Печерського патерика більш літературний вигляд має оповідання про Прохора Чорнорижця, який відомий ще і як Прохор Лебедник. Це оповідь про чоловіка, який прийшов до Києва із Смоленська і постригся в ченці. Від ігумена монастиря він отримав ім’я Прохор.

Прохор Чорнорижець усе своє життя віддав служінню Богові, він вів настільки аскетичне існування, що відмовився навіть від хліба. Харчувався Прохор тільки лободою, яку збирав навколо монастиря і заготовляв на цілий рік. «Бачачи ж терплячість і велику стриманість, Бог перетворив йому гіркоту на солодкість».

У часи лихоліття і голоду Прохор Чорнорижець усіх нужденних годував хлібом. Люди, які отримували хліб із його рук, казали, що цей хліб на смак був солодкий, як мед, і дуже поживний. А ось той, хто хліб у ченця крав, отримував його з гірким смаком полину.

А коли кияни відчули перебої з постачанням у місто солі, Прохор Чорнорижець виявив свою здатність творити справжні дива. Він перетворював на сіль монастирський попіл і роздавав людям. Торговці сіллю, які бажали нажитися на людському нещасті, поскаржилися на Прохора князю, який наказав забрати у монаха усю сіль, але вона одразу ж знову перетворилася на попіл. Коли ж князь Святополк викинув цей попіл на вулицю, Прохор Чорнорижець порадив містянам його зібрати і попіл знов перетворився на сіль.

В образі Прохора Чорнорижця невідомий автор зобразив не просто благочестивого ченця, який за власним бажанням віддалився від світу, а й людину з добрим серцем і великим почуттям справедливості, людину, яка безкорисливо творила добро для своїх ближніх: «Суд без милості тому, хто сам не творить милості».

Щодо художніх особливостей оповідання про Прохора Чорнорижця, то вони типові для тогочасних релігійних творів. В оповіданні автор широко використовував і релігійну лексику, і повторення службових слів, і багато епітетів, символів та порівнянь, і урочистий тон мовлення та інверсії.

Отже, історія життя Прохора Чорнорижця є повчальною оповіддю про те, як людина, наділена Богом творити чудеса на благо ближніх, безкорисливо і щиро ділилася з іншими усім, що у неї було. Прохор Лебедник – це зразок істинної людської самопожертви і співчутливості, зразок для багатьох поколінь наших співвітчизників, зразок для наших сучасників і для наших нащадків.

 

4 Твір на тему: «Проблеми та ідеї творів В. Винниченка, які мені близькі»

 

Вже перші твори В. Винниченка були не тільки новим видом у літературному портретуванні героїв, не тільки запереченням старих художніх засобів, а й сміливим впровадженням принципово нових, незвичайно свіжих степових, лісових, сільських і міських пейзажів. Тема краєвидів посідає значне місце в творах В. Винниченка, пейзаж наскрізь проймає усю його творчість. Навіть в останньому романі письменника «Слово за тобою, Сталіне!», який був задуманий автором як «політична концепція в образах», пейзаж відіграв важливу роль.

На жаль, через лихоліття нашого суспільного та культурного життя цілим поколінням українців невідомі ті класичні зразки художнього слова, які створив талановитий український письменник В. Винниченко. Адже він один з перших письменників ХХ століття всебічно зобразив життя великого зубожілого прошарку українського селянства, людей, які або зовсім не мали свого господарства, або не могли втриматися на тому клапті землі, що мали. Через це вони були змушені вирушати на фабрики і заводи, на вугільні копальні і тимчасові заробітки до великих панських маєтків. Цьому новому соціальному явищу В. Винниченко присвятив цілий цикл оповідань, серед яких «Голод», «Раб краси», «На пристані», «Хто ворог», «Голота», «Контрасти», «Біля машин» та багато інших.

Одним з найбільш характерних прикладів особливостей творів В. Винниченка можна вважати оповідання «На пристані». У ньому автор зображує столикий гурт селян-заробітчан. Вони різні за місцем і віком народження, різні за статтю, але усі вони єдині в бажанні дочекатися пароплава з дешевими квитками і відправитися на пошуки праці. Ось «Парубок, згорнувшись під дубами на голій землі, тихо схлипує і здригається. Стає все темніше і темніше. Далеко на горі жовтіють міські вогні й нагадують, що там живуть самі задоволені люди... Балачки стихають. Дніпро задумливо, журливо плескотить об берег хвилями і, темний сам, здається, знає долю цих людей і хмуро хмуриться од неї».

В. Винниченко назавжди залишиться в історії української літератури виразником прагнень і свідомості саме цього соціального процесу, страшного і незворотного для України початку ХХ століття. У своїх творах письменнику вдалося відтворити новий соціальний типаж, показати оригінальний ракурс бачення життя заробітчанами, по-новому трактувати стару тематику і впровадити в українську літературу нові мистецькі засоби: контраст, різноманітність пейзажу, своєрідність образу і психологізм. Як вважала Леся Українка, світобачення В. Винниченка утверджувало в українській літературі панівний в ті часи на Заході новий романтизм. Це і є тим, що приніс В. Винниченко в українське письменство ХХ століття.

Виграй GTA5!