Твір на тему: «Будь-яка радість – під загрозою» за романом А. Камю «Чума»

+12

Своїм романом «Чума» Альбер Камю намагався попередити людство про небезпеку «чуми», яка буде погрожувати людству у будь-які часи і буде ще не один раз з’являтися у найрізноманітніших видах. Крім того, якщо у першій частині роману боротьба з чумою була справою окремих, біль гідних людей, то ближче до фіналу твору світосприйняття людей змінюється.

Розуміння того що це спільна справа, все ж приходить до суспільства. З цього і починається друга частина роману: «Можна сказати, що саме з цього моменту чума стала нашою спільною справою». І тоді і тільки тоді людина стає перед справжньою безнадією, яка відбувається у алжирському місті. І також розуміє, що потрібно робити. Це розуміння, по літопису, прийшло тільки через місяць, і тоді ж з'являється якийсь богослов Панлю, який у романі представляє собою, на думку Камю, християнський світогляд.

Камю показує всю неспроможність цієї думки, для нього християнське світобачення несумісне з боротьбою проти чуми, так як християнин повинен змиритися і прийняти це покарання за гріхи всіх і кожного. З цього, власне і починається проповідь отця Панлю, в якій він так пафосно з'являється в романі. «Брати мої, вас осягла біда, і ви її заслужили, брати». У цьому була основна думка проповіді: що в цьому місті, яке втонуло в гріхах, не могло бути інакше, і що тепер Бог вирішуватиме, кому жити, а кому померти, і що це потрібно смиренно прийняти. Адже Бог всеблагий, а значить і в цьому лисі є його розумний задум. Божий бич тепер покликаний відокремити праведних від винних, так що, на його думку, лікарі безсилі зробити що-небудь проти цього гніву. Пізніше Панлю навіть напише трактат про це.

Але чума знущається над усіма тлумаченнями, вона милує грішників і вражає невинних. Вона мине контрабандистів і при цьому прямо на очах Панлю, довго страждаючи перед смертю , помре дитина, чия смерть ставить під питання всю теологічну позицію батька Панлю. Адже для нього, як для християнина, цей випадок є непоясненим. Він опиняється в тупику, з якого тільки два виходи: або відректися, або закривши очі на очевидне продовжувати сліпо вірити в божественну справедливість, що він і робить. При чому, намагаючись бути послідовним, коли наприкінці книги хвороба наздоганяє і його, він відмовляється звертатися до лікаря за допомогою, до кінця сподіваючись на божественну справедливість і на порятунок.

Для автора цей момент необхідний, щоб поставити питання про правильність моралі, обґрунтованої ззовні, підпорядкованої яким-небудь законам, і про існування вищої справедливості, що гарантує якийсь «кінцевий благоустрій». Або ж мораль самодостатня і не потребує подібного обґрунтування?

Для того, щоб показати іншу точку зору на події, автор використовує доктора Ріє, якому плювати на вищу справедливість, який не потребує метафізичного обґрунтування для того , щоб робити добрі справи. І він як лікар, як ніхто інший знає, на скільки смерть сліпа і що угледіти в цьому якийсь єдиний світовий порядок неможливо. І він, як лікар, добре розуміє навіть після того, як чума відступає, що будь-яка радість завжди знаходиться під загрозою.

Виграй GTA5!