Твір на тему: «Руйнівна сила грошей у повісті Бальзака «Гобсек»

+1

Повість «Гобсек» Оноре де Бальзак присвятив своєму давнішньому товаришу барону Варту де Паноану. Не випадково у коментарі до цього твору письменник визначав, що для нього «суспільство – це справжній історик», а він – «тільки його секретар».

Перша теза головного героя повісті Гобсека – залежність усіх цінностей від оточення та їхня відносність: «На світі немає нічого постійного. Існують лише умовності – свої для кожного клімату». Головний висновок, який зробив цей дивний старий лихвар-філософ – це впевнення в тому, що в житті треба спиратися на ті речі, які дають змогу керувати іншими і задовольняти власний егоїзм. Такою річчю і такою силою Гобсек вважав золото: «Щоб здійснити свої примхи, ми потребуємо часу, засобів і зусиль. Так от, у золоті все це є у зародку, і воно все дає у житті».

Альтруїзм, самопожертва, релігія, мораль, за думкою лихваря, – це пусті слова, за якими просто ховаються звичайні людські інстинкти, серед яких деякі постійні і непорушні – наприклад, інстинкт самозбереження, який у цивілізованому європейському суспільстві називають особистим інтересом. Гобсек сам визначав для себе найбільш розповсюджені форми існування кожного члена суспільства, основною з яких було протистояння егоїстичних власницьких інтересів: «Ну, а щодо звичаїв, то люди скрізь однакові: повсюди точиться боротьба між бідними та багатими, повсюди вона неминуча».

Обравши цей принцип за основу свого існування, Гобсек запровадив цілу систему самовиховання і підпорядкував усе своє життя служінню золоту. В такий спосіб він з часом став одним із тіньових володарів тогочасного Парижу. З висоти визначеного ним самим філософського принципу лихвар з насолодою і спокоєм спостерігав розмаїття реалістичного театру людського життя: «От, усі людські пристрасті, розпалені зіткненням інтересів у вашому нинішньому суспільстві, проходять переді мною, і я влаштовую їх огляд, а сам живу спокійно. Тобто вашу наукову допитливість, своєрідну боротьбу, в якій людина завжди зазнає поразки, я замінюю вивченням усіх потаємних пружин, що рухають людством. Одне слово, я володію світом, не стомлюючи себе, а світ не має наді мною ніякої влади».

Гобсек на знав жалю до людей навколо: «Якщо людяність, спілкування з ближніми вважати релігією, то Гобсек у цьому відношенні був атеїстом». Щоб змалювати поводження лихваря зі своїми жертвами, Бальзак знаходив жахливі, навіть жорстокі порівняння: «Вони іноді обурювались, кричали в нестямі, а тоді раптом западала мертва тиша, наче в кухні, коли там ріжуть качку».

Найпереконливішим свідченням руйнування особистості головного героя повісті стали його нестримна скнарість і непомірна ощадливість. Торкаючись золота, старий лихвар спочатку перестав себе контролювати, а потім і зовсім втратив розум. Будучи одним з найбагатших людей Парижа, Гобсек так і не скористався тим багатством, що він накопичив. Усього, чого він домігся, – зламав долі багатьох людей. Сьогодні теж можна знайти таких «лихварів», для яких понад усе – золото, гроші та багатство. Але своєю повчальною оповіддю про Гобсека Бальзак не просто розповів історію про владу золота над людиною, а й стверджував, що гроші у житті людини – не головне, хоча й досить суттєве. А найбільша цінність людини у всі часи були, є і будуть її добре серце та щирість.

Виграй GTA5!