Презентація "Євген Маланюк: шлях емігранта, творчість патріота"

+1
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Євген Маланюк: шлях емігранта, творчість патріота"
Слайд #1
Євген Маланюк: шлях емігранта, творчість патріота


Слайд #2
Євгенові Маланюку довелося стерпіти 48 еміграційних літ. Проте йому судилося не найважча доля. Він усе ж обминув Соловки чи Колиму, а точніше – ранню смерть і, головне, не був переслідуваний творчими кон’юктурами. Він прожив поза Україною, але з Україною в серці.


Слайд #3

Євген Маланюк народився
1 лютого (20 січня за старим стилем)
1897 року в Архангороді Херсонської губернії (тепер містечко Новоархангельск Кіровоградської області).


Слайд #4
Батько Євгена Маланюка, Филимон Васильович, працював учителем, а згодом повіреним у містечковому
суді, захоплювався просвітницькою діяльністю, був режисером аматорських театральних постановок, співав у церковному хорі, друкувався в часописах, виступав ініціатором відкриття гімназії. Євгенова мати, Гликерія Яківна, була донькою військовика Стоянова, чорногорця з роду осадчих на землях Нової Сербії, заснованої ще за часів Катерини ІІ.


Слайд #5
Навчався Євген Маланюк в Архангородській початковій школі. Як і його молодші брати, Онисим та Сергій, він відзначався блискучими знаннями.


Слайд #6
У 1914 році Євген закінчив Єлисаветградське реальне училище і вступив до Петербурзького політехнічного інституту. З початком Першої світової війни подає документи до Київської військової школи, після закінчення якої йде на фронт.


Слайд #7
У 1917-1920 роках Євген Маланюк бере активну участь у визвольних змаганнях, воює за незалежність України у війську Симона Петлюри.
У 1920 році разом із рештками армії УНР емігрує до Польщі; перебуває в таборі інтернованих у Каліші.


Слайд #8

Шлях на еміграцію був неймовірно тяжким. “Щойно залишило наше військо Україну Наддніпрянську і тут на Українській Галицькій Землі ми, під охороною чужого війська, вичерпані фізично, поранені духовно, чекаємо на переведення за Поліські фронти до таборів інтернованих. Сумно,соромно,прикро,боляче...”
Леонід Романюк. ”Рік 1920.
Важкий грудень , болючий час...”


Слайд #9
У 1922 році Євген Маланюк вступив до Української господарської академії у чеському
місті Подєбрадах. У 1925 році з'являється його перша поетична збірка - "Стилет і стилос" (1925). Цією книгою, як і наступною - "Гербарій" (Гамбург, 1926), Маланюк ствердив свої позиції поета-націєтворця, яким він не зрадить до самої смерті.
Подебрадський замок, у якому знаходиласьУкраїнська господарська академія


Слайд #10
Після закінчення
у 1928 році академії в Подєбрадах поет працює інженером у Варшаві.
Варшава. Дворцова площа


Слайд #11
У 1925 році Євген Маланюк одружився із Зоєю Равич, проте цей шлюб розпався 1929 року. Через кілька років поет одружиться вдруге з чешкою Богумілою Савицькою, у 1934 році у цьому шлюбі народиться син Богдан. У цьому ж, 1934 році, виходить збірка “Земна Мадонна“.


Слайд #12
На варшавський період припадає вихід книг "Земля й залізо" (1930), "Перстень Полікрата" (1939), "Вибрані поезії (1943). Значно пожвавлюється публіцистична і наукова діяльність Є. Маланюка, з'являються десятки статей, нарисів, есе, у яких він осмислює набутки віітчизняної і світової культури. Публікуються переклади з інших літератур.


Слайд #13
1945 рік змусив поета залишити домівку і перебратися до Німеччини. У червні 1949 року поет переїжджає до США, поселяється на околиці Нью-Йорка: спершу працює фізично, потім – у проекторному бюро, де й трудився до виходу на пенсію в 1962 р.


Слайд #14
У 1958 р. Є. Маланюк став почесним головою об'єднання українських письменників "Слово". За океаном з'являються друком його збірки "Влада", "Поезії в одному томі", "Остання весна", "Серпень"; окремим виданням виходить поема "П'ята симфонія" (1954), що уславлює діяльність борців за українську державність - В. Тютюнника, М. Безручка та інших.


Слайд #15
У 1962 та 1966 роках Євген Маланюк упорядковує два томи своїх літературознавчих, культурологічних та історіософських статей, розвідок, есе, нарисів, котрі побачили світ у видавництві «Гомін України» в Канаді.


Слайд #16
Помер Є. Маланюк 16 лютого 1968 року у Нью-Йорку, і похований на кладовищі в Саут-Бавнд-Бруці в Нью-Джерсі, яке є українським кладовищем і яке називають українським пантеоном.


Слайд #17
Літературна премія ім. Євгена Маланюка

Цією премією нагороджуються літератори Кіровоградської області за високохудожні твори, спрямовані на ствердження гуманістичних ідеалів, збагачення історичної спадщини народу, державотворення та демократизацію суспільства у трьох номінаціях: художня література; літературознавство та публіцистика; переклад.

Микола Олексійович Сухомлин, голова обласної ради, голова журі обласної літературної премії імені Євгена Маланюка, 2009 рік


Слайд #18
Список використаних джерел
Українська література. 10 – 11 класи. Програма для профільного навчання учнів загальноосвітніх навчальних закладів. Рівень стандарту, академічний рівень. - К: Грамота, 2011
Українська література:підручн. для 11 кл. загальноосвітн. навч. закл. (рівень стандарту, академічний рівень)/ за заг.ред. Г.Ф.Семенюка. – К.: Освіта, 2011.
Надурак С., Слоньовська О. Вивчення української літератури. 11 клас. Інтегровані уроки. – Харків: Веста: В-во “Ранок”, 2004
uk.wikipedia.org/wiki/Маланюк_Євген_Филимонович
yura-ksonzhek.narod.ru/EugeneMalaniuk.html
www.ukrlitzno.com.ua/yevgen-malanyuk-1879-–-1968-biografiya/
sites.google.com/site/narcbs/evgen-malanuk