Презентація "Українські народні казки"

-37
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Українські народні казки"
Слайд #1
Українські народні казки


Слайд #2
Чи задумувався ти над тим, чому живуть і не вмирають народні казки? А безсмертні вони тому, що в них живе і не вмирає сам народ, його мудрість, віра і незгасаюче працелюбство, його джерельна совість та іскрометний жарт. Бо вони упродовж віків були і залиша-ються чарівними проповід-никами доброти й милосердя, яких сьогодні так болісно не вистачає у людських взає-минах.


Слайд #3
Створювані за сивої давнини, казки, як і уся усна народна творчість, переказувалися із вуст у вуста, від одного оповідача до другого, передаючи аромат свого часу, змальовуючи фольклорний портрет тої місцевості, де розповідалися.


Слайд #4
ФОЛЬКЛОР – УСНА НАРОДНА ТВОРЧІСТЬ
FOLK- НАРОД
LORE – ЗНАННЯ, МУДРІСТЬ


Слайд #5


Слайд #6
У казках народ завжди цінує Людину! Не за її соціальним становищем, а за тим, яка вона: добра чи зла, правдива чи підступна, що несе своїм існуванням іншим людям.


Слайд #7
КАЗКИ
Про тварин
Чарівні
Соціально-побутові


Слайд #8
КАЗКИ ПРО ТВАРИН


Слайд #9
КАЗКИ ПРО ТВАРИН
Життєві взаємини людей;
Дійові особи – тварини лісові і домашні;
Введення малих фольклорних форм;


Слайд #10
КАЗКИ ПРО ТВАРИН


Слайд #11
Казки про тварин “Лисиця і журавель”


Слайд #12
КАЗКИ ПРО ТВАРИН
“Лисиця і
глечик”


Слайд #13
КАЗКИ
ПРО
ТВАРИН
“Вовк і
семеро
козенят”


Слайд #14
Казки чарівні або фантастичні
Фантастичні образи або предмети;
Боротьба з силами Зла;
Метаморфози;
“Конкурси мудрості”;
Опис домінує над діалогом


Слайд #15
Казки чарівні або фантастичні


Слайд #16
У чарівних, або фантастичних, казках відтворено мрії народу про краще життя, його прагнення підкорити сили природи, вдосконалити знаряддя праці, перемогти своїх численних ворогів тощо. У цих казках виведено яскраві образи позитивних героїв — Вернигори, Микити Кожум'яки, Котигорошка, Івана Побивана.
«Гуси-Лебеді»


Слайд #17
Соціально-побутові казки
Реальні умови життя;
Чари, чудодійні здібності;
Діалог;
Мораль твору


Слайд #18
Соціально-побутові казки, що відтворюють класові суперечності феодального й капіталістичного суспільства, значно пізніші за своїм походженням. У них, як правило, немає надмірної фантастики, дія найчастіше відбувається в реальному людському колективі. Багатьом з них притаманний елемент сатири, спрямованої передусім проти утискувачів народу.


Слайд #19


Слайд #20
Казка народна і літературна
Автор колективний (народ)
Автор – конкретна особа
Існує в усній формі
Має писемну форму
Набір сюжетів обмежений
Час і місце створення казки відомі
У текст можуть бути внесені зміни
У текст не можуть бути внесені зміни


Слайд #21
Для української народної казки притаманне зображення краси героя не детальним описуванням зовнішності , а відтворенням чуйності, неодмінно скромності і добрих справ. Не випадково герої довго приховують у казках свою справжню подобу, постають спочатку навіть у потворному вигляді («Царівна-жаба», «Про ужа-царевича та його вірну жону» тощо). Цей традиційний засіб протиставлення використовується з метою захоплення, зміни настроїв читача (слухача).


Слайд #22
Чоловіча доблесть виявляється у казках тільки благородством вчинків — у визволенні рідної землі від зміїв або чужоземних напасників, у врятуванні красуні від наглої смерті або завоюванні її серця лицарськими достоїнствами. Богатир-завойовник, носій зла, нечестивець, грабіжник в українських казках неминуче осуджується і гине або, зганьблений і вщент переможений, проганяється геть.


Слайд #23
Вірність жінки коханому, материнському обов'язку, готовність до самопожертви заради дітей, чоловіка, брата, батька є тим золотим ідеалом моралі, який зустрічаємо у фольклорі всіх народів.


Слайд #24
Гротеск у казці — своєрідне художнє вираження людської фантазії. Здавалося б, чи може маленька миша допомогти всьому сімейству вирвати ріпку? А за цим смішним зворушливим сюжетом, що об'єднує ціле гроно персонажів, постає народна мудрість: «Що не комар, то й сила»


Слайд #25


Слайд #26
Народна творчість, народне мистецтво — могутнє духовне дерево. Бурштиновими краплями проступає на ньому чарівна живиця поезії, фантастичних мрій наших предтеч, збережена у прекрасних казках. Із золотої криниці рідних казок ми черпаємо скарби народної мудрості, благородства. А скільки дотепних висловів знайдемо в казках! Скільки влучних слів запам'ятаємо! Як замішуємося красою живого народного слова!


Слайд #27
Українські народні казки