Презентація "Досягнення української поезії в 2 половині 19 століття"

+1
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Досягнення української поезії в 2 половині 19 століття"
Слайд #1
Досягнення української поезії в 2 половині 19 століття


Слайд #2
 Поезія — 1. Один із трьох літературних родів, поряд з епосом і драмою. 2. Невеликий художній твір у віршах. 3. Інколи цим поняттям означають віршовані твори певного автора, нації чи епохи.


Слайд #3
Збірка Івана Франка «З вершин і низин» (1887) стала після Шевченкового «Кобзаря» другим найвизначнішим явищем української поезії. Вона збагатила літературу ідейно, тематично, жанрово, внесла в лірику нові, енергійні ритми, привернула увагу яскравою образністю, синтезом предметності художніх деталей з алегорично-символічними тропами.


Слайд #4


Слайд #5
Плідно працює у цей час Пантелеймон Куліш: видає збірки лірики «Хуторна поезія» (1882), «Дзвін» (1893), багато перекладає, зокрема з Байрона, Ґете, Шіллера, Гейне. Вже після смерті поета вийшла збірка його перекладів і переспівів «Позичена кобза» (1897).


Слайд #6
Єдиний скарб у тебе — рідна мова,
 Заклятий для сусідського хижацтва:
 Вона твого життя міцна основа,
 Певніша над усі скарби й багатства. Пантелеймон Куліш


Слайд #7
Справжнім продовжувачем шевченківських традицій у поезії Франко назвав Михайла Старицького, котрий вперше заговорив про роль інтелігенції в громадському житті, створив образ мислячої особистості, яка не може миритися з підневільним існуванням.


Слайд #8
Михайло Старицький


Слайд #9
   Як я люблю безрадісно тебе, 
   Народе мій, убожеством прибитий, 
   Знеможений і темністю сповитий, 
    Що вже забув і поважать себе, 
     Потративши свої колишні сили...
Михайло Старицький


Слайд #10
Приваблюють пейзажні поезії Щоголіва: з них постають колоритні малюнки рідної авторові Слобожанщини. З таких віршів, як «Зимній ранок», «Травень», «Вечір», «Степ», «Осінь», «Листопад», можна скласти поетичний календар української природи. Твори поета завжди пройняті щирою схвильованістю, в них значне смислове навантаження несуть конкретні деталі: Он нагнулась тирса біла, Звіробой скрутив стебельці, Червоніє материнка, Як зірки, горять козельці; Крикнув перепел в ярочку, Стрепет приснув над тернами, По кущах між дерезою Ходять дрохви табунами.