Презентація "Стародавня історія України"

+2
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Стародавня історія України"
Слайд #1
Стародавня історія України
Короткий зміст.
Археологічна періодизація прадавньої історії.
Перші землероби та
скотарі.
3. Трипільська культура.


Слайд #2
За висновками вчених найдавніші люди на Землі з'явилися близько 3 млн. років тому, появу ж перших людей на території України дослідники відносять приблизно до 1 млн. років тому.
пітекантроп
(архантропи)
неандерталець
(палеоантропи)
кроманьйонець
(неоантропи)
Знання про спосіб життя, знаряддя праці і досягнення первісної людини ми одержуємо з археологічних розкопок.
Археологія – наука, яка вивчає минуле за речовими пам'ятками.


Слайд #3
У межах території сучасної України первісне суспільство вчені співвідносять з археологічними періодами, виділеними залежно від матеріалу, з якого переважно виготовляли знаряддя праці.


Слайд #4


Слайд #5
Близько 35-40 тис. років тому з'являється кроманьйонець – людина сучасного типу, названа людиною розумною (Homo sapiens)
У мезоліті льодовик починає танути, формується сучасний клімат і ландшафт України
неолітична революція
Перехід від привласнюючих форм господарювання (збиральництва, полювання, рибальства) до відтворюючих (землеробства, скотарства).
Поява землеробства і скотарства підштовхнула людей до винайдення першого штучного матеріалу – кераміки (випалена глина). З неї виготовляли різноманітний посуд для збереження зерна, молока й приготування страв. Виникли прядіння і ткацтво, з'явився ще один штучний матеріал – тканина.


Слайд #6
Оскільки назви давніх народів не збереглися, вчені послуговуються умовними, користуючись поняттям археологічної культури.
Археологічна культура – це сукупність розташованих на значній території речових пам'яток, які датуються одним відрізком часу і мають спільні ознаки.
буго-дністровська
дунайська
дніпро-донецька
трипільська
середньостогівська
та інші культури


Слайд #7
Поступово скотарські племена відокремлюються від землеробських і в степових районах України переходять до кочового способу життя, а в межиріччі Бугу і Дністра виникає високорозвинута землеробська
Трипільська культура


Слайд #8
За часів енеоліту люди вже почали використовувати перший метал – мідь.
Яскравим представником доби енеоліту в Україні є давньоземлеробська Трипільська культура (за назвою с. Трипілля на Київщині, де в 1896 р. археолог Вікентій Хвойка відкрив і дослідив перше поселення цього народу).
Нині відомі сотні трипільських поселень у межах України, Молдови та Румунії. У IV – III тис. до н.е. племена “трипільців” займали велику територію від Карпат до Дніпра. Поблизу сіл Доброводи, Майданецьке й Тальянки (Черкаська область) знайдено трипільські протоміста – найбільші на той час в Європі.


Слайд #9
Реконструкція зовнішнього вигляду трипільців


Слайд #10


Слайд #11
Житло та знаряддя трипільців


Слайд #12


Слайд #13
Посудина у вигляді упряжки биків. Трипільська культура (кінець IV тис. до н.е.)
Численні людські фігурки свідчать, що у Трипільців був поширений культ жінки
Тотем з червоної глини


Слайд #14
Панорама трипільського протоміста


Слайд #15
Будинки
трипільців


Слайд #16


Слайд #17
Кам'яний вік остаточно змінюється віком металів наприкінці ІІІ тис. до н.е. з початком використання бронзи – першого штучного металу, отриманого людиною внаслідок сплаву міді й олова.
Ще більше зростає роль чоловіків – внаслідок чого матріархат поступово замінюється патріархальною організацією суспільства.
матріархат
патріархат
У степовій смузі України протягом доби бронзи існувало декілька археологічних культур, пов'язаних зі скотарями-індоєвропейцями
В епоху бронзи відбувся перший суспільний поділ праці – скотарство відокремилося від землеробства. Починається і другий – виділення ремесла в самостійну галузь господарства.
Родова община змінюється сусідською, з'являється майнова нерівність.


Слайд #18
Трипільські орнаменти


Слайд #19
Трипільська кераміка


Слайд #20
Причини занепаду цієї культури у другій половині ІІІ тис. до н.е. до кінця не з'ясовані, найчастіше мова йде про внутрішню кризу внаслідок зниження врожайності та погіршення кліматичних умов та зовнішню загрозу зі степу з боку войовничих кочовиків.


Слайд #21
Дякую за увагу!