Презентація "Становище культури в Україні у 30-х роках"

+1
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Становище культури в Україні у 30-х роках"
Слайд #1
Розстріляне відродження
Становище культури в Україні у 30-х роках


Слайд #2
Внаслідок політики українізації, розпочатої в 20-х — на початку 30—х років ХХ ст., українська культура ще зазнавала піднесення.


Слайд #3
Однак період національного піднесення був нетривалим.
Розгромивши суперників у боротьбі за владу, правляча верхівка на чолі з Й. Сталіним  вдалася до методів прямого насильства в побудові нового "соціалістичного" суспільства в СРСР.


Слайд #4
Першою жертвою терору стало селянство. Колективізація супроводжувалася кампанією "ліквідації куркуля як класу". Куркулями оголосили найпрацьовитіших і культурних господарів, які власною працею досягли добробуту і не виявили бажання вступати в колгосп.


Слайд #5
Водночас почався наступ на творчу інтелігенцію, яка намагалася протидіяти становленню тоталітарного режиму. Десятки тисяч людей — від сільських бібліотекарів до видатних поетів і вчених — поклали свої голови на кон того національного відродження, що слушно назване розстріляним.


Слайд #6
Іншим об'єктом сталінського наступу були школи. Систематичні перевірки вчителів стали буденним явищем, а звинувачення їх у націоналізмі й ворожій діяльності — масовими. 


Слайд #7
Наука


Слайд #8
Головним осередком наукової діяльності в 30-х роках залишається ВУАН, президентом якої 1930 р. став О. Богомолець.


Слайд #9
 Із затвердженням у лютому 1938 р. нового статуту
Академія наук УРСР
ВУАН


Слайд #10
У результаті маніпуляцій виборами академіками крім таких вчених, як О. Богомолець, М. Вавілов, О. Палладій, Є. Патон, Д. Яворницький та інші, було обрано також партійних функціонерів: В. Затонського, Г. Кржижанівського, М. Скрипника, С. Семковського, В. Юринця, М. Яворського.


Слайд #11
У результаті політичних процесів проти української науки сотні вчених були позбавлені роботи, близько 250 науковців заарештовані і відправлені на заслання.


Слайд #12
З 1935 р. настала коротка перерва в репресіях. Офіційно вважалося, що науку звільнено від псевдовчених, а ВУАН очищено від "ворогів народу — агентів фашизму".


Слайд #13
Проте незважаючи на такі надзвичайно тяжкі умови розвиток науки не припинився:
Великих успіхів досягли вчені відкритого в 1928 р. у Харкові Українського фізико-технічного інституту (УФТІ).
У 1931—1932 pp. у ньому працював І. Курчатов, тут Л. Ландау написав класичну працю з кінетичної теорії плазми;


Слайд #14
в 1932 р. група вчених у складі К. Синельникова, О. Лейпунського, А. Вальтера і Г. Латишева вперше здійснила штучне розщеплення ядра атома літію швидкими протонами.


Слайд #15
Література


Слайд #16
Слідом за розгромом наукових кадрів удар було спрямовано на письменницькі організації й об'єднання.


Слайд #17
Масові акції звинувачення розпочалися в 1933 р. арештом поета, прозаїка і драматурга М. Ялового


Слайд #18
23 квітня 1932 р постанова ЦК ВКП «Про перебудову літературно-художніх організацій». Постанова навязувала єдиний творчий методу в літературі та мистецтві — метод соціалістичного реалізму.


Слайд #19
Українська поезія, незважаючи на утиски, знаходить можливості реалізувати свій творчий потенціал, виходять друком:  "Вітер з України", "Чуття єдиної родини“ П. Тичини; "Знак терезів", "Літо“ М. Рильського; "Безсмертя", "Батьки й сини" М. Бажана; "Червоні троянди", "Люблю" В. Сосюри; "Героїчні балади " Первомайського та багато інших.


Слайд #20
Образотворче мистецтво


Слайд #21
Як зазначалося, постановою ЦК "Про перебудову літературно-художніх організацій" було ліквідовано численні мистецькі угруповання і на їх місці створено єдину Спілку радянських художників України.
Тетяна Яблонська, радянський живописець, художник СРСР


Слайд #22
Найпомітніші полотна 1930-их років
 "Кадри Дніпровуду" К. Трохименка


Слайд #23
Найпомітніші полотна 1930-их років
"Переможці Врангеля" Ф. Кричевського


Слайд #24
Театр


Слайд #25
У 1933 р. було ліквідовано театр "Березіль", а його артистів "розкинуто" по інших театрах


Слайд #26
Багатьох видатних артистиів, було відправленно на заслання та розтріляно. Так, наприклад, Леся Курбаса було заарештовано і відправлено на Соловецькі острови, де було розстріляно в 1937 р.


Слайд #27
Великих успіхів досягли: Київський російський драматичний театр ім. Лесі Українки, Запорізький драматичний театр ім. М. Заньковецької, Сумський драматичний театр ім. М. Щепкіна, Харківський драматичний театр ім. Т. Шевченка та ряд інших. Наприкінці 30-х років засновано Чернігівський театр ім. Т. Шевченка


Слайд #28
Політичні плакати 1930-их років
Плакати застосовувалися здавна - це досить потужний засіб агітації. За радянських часів плакати головним чином виконували політичні функції, закликаючи людей до різних дій.


Слайд #29
Агітаційний плакат із закликом вступати у колгоспи в період колективізації.


Слайд #30
Радянський агітаційний плакат, 1936 р.
Радянський агітаційний плакат, 1930 р.


Слайд #31
Агітаційний плакат з закликом проганяти з колгоспів  куркулів.


Слайд #32
Дякую за увагу!!