Презентація "Каучук"

Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Каучук"
Слайд #1
Презентаціяна тему:Каучук. Історія його відкриття


Слайд #2
Вступ
1. Каучук
2. Історія відкриття
3. Природні каучуконоси
4. Збір латексу і виробництво натурального каучуку
5. Фізичні та хімічні властивості натурального каучуку
6. Склад і будова натурального каучуку
7. Вулканізація каучуку
8. Застосування гуми в промислових товарах
9. Висновок


Слайд #3
Каучук
Каучук – натуральний або синтетичний матеріал, що характеризується еластичністю, водонепроникністю і електроізоляційними властивостивостями, з якого шляхом спеціальної обробки отримують гуму.


Слайд #4
Історія відкриття
Каучук існує стільки років, скільки й сама природа. Скам'янілі залишкикаучуконосних дерев, які були знайдені, мають вік близько трьохмільйонів років. Каучук мовою індіанців тупі-гуарані означає «сльозидерева ». Каучукові кулі із сирої гуми знайдено серед руїн цивілізаційінків і майя в Центральній і Південній Америці, вік цих куль не менше 900років.
Перше знайомство європейців з натуральним каучуком відбулося п'ять столітьтому. Власне, історія каучуку почалася, як не дивно, з дитячогом'яча та шкільної гумки.


Слайд #5
Відкриття каучуку, як і багатьох інших корисних речей, приписують всюдисущому Колумбу. Потрапивши в Америку, він побачив індіанців, які грали у м'яча з невідомої чорної маси. М’яч стрибав набагато краще за шкіряні європейські м'ячі. Він був зроблений із соку дерева, яке росте зараз в країнах із тропічним кліматом - в Індонезії, Індії, Бразилії, на Цейлоні. Найбільш поширена бразильська гевея, її висота - 30 метрів, в обхваті - 3,5 метри. При надрізі її кори виступає білий молочний сік, латекс. Сік гевеї індіанці і назвали "каучу" - це означало "сльози дерева".
Підсушений на сонці сік ставав тягучим і трохи липким. Індіанці використовували його і для побутових потреб - робили з нього пляшки, приклеювали до тіла прикраси з пташиного пір'я, і ​​так далі.


Слайд #6
Вдруге каучук відкрив французький мандрівник Кондамін. У 1738 році він представив у Парижі зразки речовини, яку назвав гумою (латиною резина - гума - означає "смола"), але привезені зразки висохли і затверділи. У такому вигляді каучук можна було використовувати виключно для однієї справи - стирання олівцевих записів. Так з'явився перший ластик.


Слайд #7
Природні каучуконоси
Слово «каучук» походить від двох слів мови тупі-гуарані: «кау» - дерево, «Вчу» - текти, плакати. «Каучу» - сік гевеї, першого і найголовнішогокаучуконоси. Європейці додали до цього слова всього одну літеру.
Натуральний каучук одержують коагуляцією молочного соку (латексу)каучуконосних рослин. Основний компонент каучуку - вуглеводеньполіізопрен (91-96 %).
Природний каучук зустрічається в дуже багатьох рослинах, що не становлятьодного певного ботанічного сімейства. Залежно від того, вяких тканинах накопичується каучук, каучуконосні рослини поділяють на:
. паренхімні - каучук в коренях і стеблах;
. хлоренхімние - каучук у листі і зелених тканинах молодих пагонів.
. латексні - каучук в Чумацькому соку.


Слайд #8
Збір латексу і виробництво натурального каучуку
Це високе струнке дерево може досягати 45 метрів у висоту при 2,5-2,8м в обхваті. Батьківщиною гевеї є басейн Амазонки - великої водноїмагістралі. Звідси вивозився перший каучук до Європи.
Каучук в гевее міститься в Чумацькому соці - латексі, розподіленому вмолочних каналах, які утворюють в стовбурі концентричні кільця.
Латекс складається з найдрібніших частинок рідини, твердих частинок та іншихдомішок. Лише близько 33% латексу становить каучук, 66% вода і близько 1%інші речовини.
Для збору латексу з дерев на корі робиться діагональний гострокутнийнадріз, вершиною кута спрямований вниз, потім надріз розширюють до 0,3-0,5від окружності стовбура. З надрізу виділяється латекс і стікає в невеликучашу. З кожного надрізу виходить близько 30 мл латексу. Після цього зазвичайна наступний день нижче початкового надрізу обдираються тонка смужкакори, щоб отримати новий сік.


Слайд #9
На 1 гектарі висаджується близько 250 дерев, на рік з 1гектара отримують близько 450 кг сухого необробленого каучуку. Зі спеціальновиведених високоврожайних дерев можна отримати 2225 кг з гектара на рік,були розроблені досвідчені дерева з врожайністю до 3335 кг з гектара на рік. Отриманий латекс розтягують, розбавляють водою і піддають коагуляціїшляхом обробки кислотою, щоб частини каучуку в латексі зчепилися один зодним. Потім проводять протягування між валками, надаючи листамтовщину 0,25 дюйма, отримані листи висушують шляхом обдуваннясухим теплим повітрям або димом, і відправляють на навантаження.


Слайд #10
Фізичні та хімічні властивості натурального каучуку
Натуральний каучук - аморфне, здатне кристалізуватися тверде тіло. Природний необроблений (сира) каучук - білий або безбарвний вуглеводень. Він не набухає і не розчиняється у воді, спирті, ацетоні і ряді інших рідин. Набухаючи і потім розчиняючись у жирних і ароматичних вуглеводнях (бензині, бензолі, ефірі та інших) та їх похідних, каучук утворює колоїдні розчини, що широко використовуються в техніці.
Натуральний каучук однорідний по своїй молекулярній структурі, відрізняється високими фізичними властивостями, а також технологічними, тобто,здатністю оброблятися на устаткуванні заводів гумової промисловості.


Слайд #11
Склад і будова натурального каучуку
Натуральний (природний) каучук є високомолекулярним ненасиченим вуглеводнем, молекули якого містять велику кількістьподвійних зв'язків; складу його може бути виражений формулою (C5H8) n (девеличина n становить від 1000 до 3000); він є полімером ізопрену. Природний каучук міститься в Чумацькому соку каучуконосних рослин, головнимчином, тропічних (наприклад, бразильського дерева гевея).


Слайд #12
Експериментально доведено, що в основному макромолекули натуральногокаучуку складаються із залишків молекул ізопрену, а сам натуральний каучук --природний полімер. Молекула натурального каучуку складається з декількох тисяч вихідних хімічних груп (ланок), з'єднаних один з одним і знаходяться в безперервному коливально-обертальному русі. Така молекула схожа на закручений клубок, в якому складові його нитки місцями утворюють правильно орієнтовані ділянки.
В нерозтягнутому стані молекули каучука звернуті в клубки


Слайд #13
Вулканізація каучука
Натуральні та синтетичні каучуки використовуються переважно у виглядігуми, так як вона має значно більш високою міцністю,еластичністю та низкою інших цінних властивостей. Для отримання гуми каучуквулканізіруют. Багато вчених працювали над вулканізацією каучуку.


Слайд #14
У 1834 році німецький хімік Людерсдорф вперше виявив, що каучук можна зробити твердим після обробки його розчином сірки в скипидарі.
Американський торговець Чарльз Гудьір відкрив спосіб отримання нелипкої, міцної і пружної гуми шляхом змішування каучуку з сіркою і нагрівання.
У 1843 році Генкок, незалежно від Гудьіра, знайшов спосіб вулканізації каучука зануренням його в розплавлену сірку, а трохи пізніше Паркс відкрив можливість отримання гуми обробкою каучуку розчином напівхлористої сірки (холодна вулканізація).


Слайд #15
Застосування гуми в промислових товарах
Каучук має величезне народно-господарське значення. Найчастіше його використовують не в чистому вигляді, а у вигляді гуми. Гумові вироби застосовують у техніці для ізоляції проводів, виготовлення різних шин, у військовійпромисловості, у виробництві промислових товарів: взуття, штучної шкіри, медичних виробів ...
Найбільшими споживачами гумових технічних виробів є автомобільна промисловість і сільськогосподарське машинобудування.


Слайд #16


Слайд #17
Висновок:
В загальному, каучук використовується досить давно. Спочатку, це був натуральний каучук, який добувається із певних видів дерев. Пізніше із розвитком технічних технологій, почалося виробництво синтетичного каучука, який в даний час, як ми побачили по вище сказаному переважає по великій кількості параметрів натуральний. Область використання цього матеріалу досить широка. Це автомобільна і авіаційна промисловість, де із нього виробляють ризину для покришок, камер та шланги. Крім цього каучук, застосовуються в нафтодобувній і взагалі буровій техніці для виготовлення рукавів, трубопроводів в кабельній промисловості та машинобудуванні – для різних з'єднувачів і покриття і навіть в аерокосмічній та атомній галузях використовуються каучуки, володіючи високою стійкістю до дії високих температур і радіації.


Слайд #18
Дякуємо за увагу!