Презентація "Жири"

Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Жири"
Слайд #1
Жири. Склад жирів, їх утворення. Жири у природі. Біологічна роль жирів.


Слайд #2
Жири - складні ефіри гліцерину і вищих одноатомних карбонових кислот.


Слайд #3
Головним критерієм, за яким ці речовини об’єднали в одну групу, є те, що вони не розчиняються у воді, але добре розчиняються у неполярних органічних розчинниках: естері, бензині, хлороформі.


Слайд #4


Слайд #5
За хімічною структурою жири є складними естерами триатомного спирту гліцеролу та високомолекулярних жирних кислот.


Слайд #6
Жирні кислоти – це органічні сполуки, до складу яких входить карбоксильна група та довгий вуглеводневий ланцюг.


Слайд #7
Найпоширенішими є:


Слайд #8
пальмітинова та


Слайд #9
олеїнова жирні кислоти.


Слайд #10
Жири - природна сировина, з якої за допомогою хімічних перетворень уперше добули вищі карбонові кислоти - насичені й ненасичені.


Слайд #11


Слайд #12
Перші припущення щодо наявності в жирах «прихованої кислоти» були зроблені ще в XVII столітті. Мила - натрієві й калієві солі вищих карбонових кислот - здавна виготовляли варінням жирів з лугом.


Слайд #13


Слайд #14
1741 р. французький хімік Клод Жозеф Жоффруа (1685-1752) дією сильної неорганічної кислоти на мило добув масну на дотик суміш. Він припустив, що добута маса є жиром. Досліджуючи її властивості, науковець виявив,  що це не так.


Слайд #15


Слайд #16
Гідроліз жирів - хімічна реакція, за допомогою якої 1779 р. шведський хімік Карл Вільгельм Шеєле виявив: один з продуктів гідролізу (розкладання під дією води) жирів - гліцерин.


Слайд #17
1817 р. його співвітчизник Шеврьоль добув з жирів уже відому «солодку олію Шеєле».


Слайд #18


Слайд #19
Непересічне значення мало відкриття ним у продуктах дії водних розчинів лугів і кислот на різноманітні жири раніше невідомих сполук. Ними виявилися вищі карбонові кислоти – стеаринова, пальмітинова, олеїнова.


Слайд #20


Слайд #21
Сорок років потому Марселен Бертло встановив структуру гліцерину і з нього та вищих карбонових кислот синтезував жир. Отже, склад і структуру природних жирів було доведено експериментально.


Слайд #22


Слайд #23
Жири містяться у всіх рослинах і тваринах.


Слайд #24
У рослинах вони накопичуються переважно в насіннях, у плодовій м'якоті, у тваринних організмах - у сполучній, підшкірній і жировій тканині.


Слайд #25
Тваринні жири (баранячий, свинячий, яловичий і т.п.), як правило, є твердими речовинами з невисокою температурою плавлення (виключення - риб'ячий жир)


Слайд #26
Тваринні жири містять переважно насичені жирні кислоти.


Слайд #27
Рослинні жири (масла) отримують із зерен масляних рослин, наприклад із соняшника, хлопка, льону, сої. За ступенем очистки рослинного масла розділяють на: сирі, рафіновані, нерафіновані.


Слайд #28
Рослинні жири багаті на ненасичені жирні кислоти.


Слайд #29
Жири - висококалорійні продукти. Деякі жири містять вітаміни A, D (наприклад, риб'ячий жир, особливо трісковий жир), Е (бавовняна, кукурудзяна олія).


Слайд #30


Слайд #31
Жири відрізняються гарною засвоюваністю, що залежить від сорту і консистенції жиру. Краще засвоюються рідкі жири і жири з більш низькою температурою плавлення.


Слайд #32
Жири мають велике значення в народному господарстві. Вони використовуються в парфумерії, шкіряній і лакофарбовій промисловості, у виробництві мила, маргарину і т.п.


Слайд #33
Жири мають величезне біологічне значення.


Слайд #34
Вони виконують в організмі різні функції.


Слайд #35
Жири охороняють організм від теплових втрат, тому що є поганим провідником тепла.


Слайд #36
Частина жиру використовується для побудови кліток (структурний жир), частина відкладається у виді запасної резервної речовини (резервний жир).


Слайд #37
Жир захищає деякі органи (наприклад, печінка) від механічних впливів, тому що має визначену пружність.


Слайд #38
Жири в організмі можуть утворюватися не тільки з жирів, що надходять з їжею, але й у результаті синтезу з вуглеводів і білків.


Слайд #39
При повному виключенні жиру з їжі він все ж таки утворюється і в досить значній кількості може відкладатися в організмі. Основним джерелом утворення жиру в організмі служать переважно вуглеводи.


Слайд #40
Підготувала учениця 11 пр. класу Місковець Анастасія