Презентація "Символіка українських народних пісень"

-3
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Символіка українських народних пісень"
Слайд #1
Символіка українських народних пісень


Слайд #2
Мета цієї роботи розглянути деякі характерні символообрази українського фольклору, на прикладі українських пісень. Проблема походження, виникнення символу достатньо у світовій теоретичній думці не досліджена.


Слайд #3
Людина живе у світі символів, що своїм походження сягають як давніх часів формування мови та мислення, так і нових, пов’язаних із науково-інформаційними технологіями.


Слайд #4

Українські народні пісні -це фольклорні твори, які зберігаються в народній пам'яті і передаються з вуст в уста.
Українські пісні духовна та моральна скарбниця творчості та багатого мистецтва української землі


Слайд #5
Прослуховуючи, вивчаючи та аналізуючи українські пісні маємо змогу дізнатись життя та існування українського народу протягом багатьох віків.
Українська пісня - душа народу, яка знайшла своє вираження та відображення в пісні.


Слайд #6

Дорогоцінним надбанням поетичного та музичного генія українців є українська пісня як душа народу, яка стала найдорожчим та невичерпним народним скарбом.


Слайд #7
Українські пісні про кохання є невід’ємною частиною пісенного мистецтва українського народу. Вони відносяться до об’ємного циклу ліричних пісень та займають центральне місце.


Слайд #8
Найпоширеніші народні символи в піснях.


Слайд #9
В теорії символу важлива теза про те, що символ ґрунтується передусім на живому спогляданні дійсності, щодо якої стає специфічним відображенням.


Слайд #10
Про народні символи складено багато пісень і легенд, вони використовуються в обрядах, звичаях. Їх вишивають на сорочках, рушниках. Народні символи – це наші святині.


Слайд #11
Народні символи в українських піснях є рослинні і тваринні.
До рослинних символів відносяться калина, верба, тополя, барвінок, калина та багато інших. Вони здавна уособлюють красу нашої України, духовну міць народу, засвідчують любов до рідної землі.


Слайд #12

Здавна у нашому народі найбільш шанованим деревом є верба. „Без верби і калини – нема України”, – говориться в народній приказці. Важко уявити нашу землю без верби.
Верба — улюблене дерево українських народних пісень, в яких воно виступає з незвичайно багатою символікою.


Слайд #13
Одне з найвизначніших місць в українській символіці займає лелека. Лелека в українців – святий птах, який, за повір’ям, має риси і звички, що притаманні людям.
Лелека - символ любові та родини, щасливий той двір, де є гніздо лелеки, бо він - птаха священна, за розорення його гнізда - кара вогнем. Гніздо лелеки можна зрівняти з сім’єю, а самих лелек прирівнюють до людей.


Слайд #14
Доволі поширеним символом являється барвінок. Барвінок — вічнозелена трав'яниста рослина, листя якої зберігає зелений колір навіть під снігом. Живучість і витривалість Барвінку, краса його цвіту оспівані в багатьох народних піснях. В українському фольклорі це символ молодості, кохання та шлюбу.


Слайд #15

Та найвизначніше місце в українській народній поезії належить калині. З давніх-давен оспівують калину у думах, піснях, складають про неї легенди, вірші, повір'я, приказки, афоризми тощо. Бо калина — споконвічний яскравий символ України, вірна супутниця людини від народження до останніх днів.


Слайд #16
Символом сили, могутності, довголіття є дуб. Оспіваний в народних думах та піснях дуб часто є символом молодого козака.
Чом дуб не зелений? - Лист хмара прибила; Козак невеселий - Лихая година.
Дуб і березу порівнюютьз козаком та його матір'ю:
Ой, дуб до берези Гіллям похилився, Козак своїй матусеньці До ніг уклонився.


Слайд #17
Також досить поширено в українській письменності застосовується символ тополі. Тополя – символ дерева життя; оберіг українців; символ рідної землі, свободи, України; дівочої та жіночої краси, стрункості, гнучкості, смутку, самотності.


Слайд #18
Отже можна сказати, що символіка невідємна частина світу та світосприйняття людини та всесвіту, але символи залишаються важливим об’єктом наукових фольклористичних досліджень.