Презентація "Феромони"

Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Феромони"
Слайд #1
Феромони


Слайд #2
Виконали:
ліцеїстки 32 групи
Івано-Франківського ПМЛ
Тачинська Юлія
Фордук Антоніна


Слайд #3
Що таке феромони?
Історія відкриття
Ювенільні гормони комах
Влада запаху
Комахи
Феромони лускокрилих
Структурна формула
Зміст


Слайд #4
Феромони (грец. φέρω — «нести» + ορμόνη — «спонукати, викликати») — біологічно активні речовини, продукти зовнішньої секреції які виділяють тварини. Є засобами сигналізації між особинами певної популяції (сім'ї). Розрізняють статеві феромони, феромони страху тощо.
Що таке феромони?


Слайд #5
Феромони — біологічні маркери певного біологічного виду. Виділяються спеціалізованими залозами (екзокринні залози) або спеціальними клітинами.


Слайд #6
У XIX столітті французький натураліст Жан Анрі Фабр виявив, що самка метелика Saturnia pavonia може залучити десятки самців метеликів до кімнати, де вона знаходиться. Фабр припустив, що самка посилає самцям якісь хімічні сигнали, які людина не може вловити, однак перевірити його припущення в ті часи ніхто так і не зміг. Лише наприкінці 50-х років XX століття групі німецьких вчених під керівництвом Адольфа Бутенандта вдалося екстрагувати секрет залоз самок метеликів шовкопряда (Bombyx mori), розібрати його на складові компоненти методом хроматографії і показати, що лише на одне з отриманих речовин самець реагує так само, як на присутність самки (тріпотінням крил). Щоб отримати 6 грамів цієї речовини, потрібно 500 тисяч метеликів. У 1959 році ентомологи Пітер Карлсон і Мартін Лушер запропонували називати феромонами (від грецького phero - несу і hormao - збуджую) речовини, які тварина будь-якого виду виділяє в навколишнє середовище і які викликають певні поведінкові або нейроендокринні реакції у іншої тварини того ж виду. Термін прижився і став дуже поширеним не тільки в науковій, але і в популярній пресі.
.
Історія відкриття


Слайд #7
Щоб зрозуміти, що ж таке феромони, можна згадати про гормони. Гормони - це хімічні речовини, які наче пов'язують в єдине ціле весь організм, забезпечуючи швидкий обмін інформацією між його частинами. Ту ж саму роль відіграють і феромони, тільки їх завдання - пов'язувати індивідуумів, що належать до одного й того ж виду тварин, в пари, родини і спільноти. У тварин влада феромонів дуже сильна, тому що в їх веденні знаходяться реакції, що забезпечують виживання виду. Наскільки добре діє хімічна сигналізація, що управляє шлюбною поведінкою тварин, можна переконатися, постеживши за поведінкою пса, який готовий бігти по "гарячих слідах кохання", незважаючи на всі спроби господаря утримати його. Однак отримати таку ж очевидну реакцію людини на який-небудь запах не вдалося жодному експериментаторові
Історія відкриття


Слайд #8


Слайд #9
Розвиток комахи регулюється двома антагоністичними гормональними системами - ювенільний гормонами і екдістероїдами. Титр гормонів змінюється протягом життя. Ювенільні гормони контролюють і визначають розвиток комахи на ранніх стадіях. Якщо концентрація ЮГ велика, зростання комахи зупиняється на стадії личинки.


Слайд #10


Слайд #11
Тварини, що живуть колоніями, часто діють під впливом хімічних сигналів. Наприклад, в зграях, де є головна самка, підлеглі самки нерідко позбавлені права мати власне потомство. І досягається це не тільки "авторитетом" старшої, але і хімічними речовинами, що пригнічують гормональний цикл звірів. Так відбувається, наприклад, в колоніях деяких африканських гризунів. Плодиться в них тільки "правляча еліта", а "робочі" особини залишаються безплідними. Коли головна самка старіє і більше не може своїм запахом стримувати сексуальну активність інших, знаходиться інша особина, яка починає розмножуватися і правити колонією. Якщо таких самок знаходиться декілька, то колонія може розділитися.Тварини користуються феромонами і в якості природних "духів". Запах самки може повідомити самцеві про те, що вона здорова, плодюча й готова до зачаття. Цей механізм дуже наочно діє у свиней. Хряк ідеально відчуває момент готовності до спарювання у свиноматок по їх запаху. А свиноматки демонструють поведінкою бажання злучитися, як тільки відчувають запах кнура.
Влада запаху


Слайд #12
Колонії тварин


Слайд #13


Слайд #14
Комахам властивий незрозуміло тонкий нюх. Саме це допомагає особинам одного виду знаходити собі подібних серед мільйонів співаючих, скрекочущих, дзижчащих істот. Якщо спіймати ввечері метелика, накрити ковпачком із тоненьких проволочок і поставити біля відкритого вікна, то вночі можна почути дуже незвичний звук. Що це? Включивши світло видно, що навколо невільника літає десятків зо два таких же метеликів. Виявилося, що це була самка, а прилетіли самці. Як вони вночі дізналися, що вона тут? Можливо самка видавала якісь звуки, що людині їх не вдається почути? Але в науковій літературі описані випадки, що самці відчувають самок не по звуку, а по запаху.
Комахи


Слайд #15
Вчені-ентомологи уже давно звертали увагу на загадкові парні залози, розміщені на кінці черевця у самок метеликів. Вони вважали, що ці залози виділяють секрет, який сприймається антенами самців. І тільки зовсім недавно, коли були розроблені високочутливі методи скануючої мікроскопії, найтонші методи аналітичної хімії, ці догадки підтвердились. Виявилось, комахи виділяють особливі біологічно активні речовини, які назвали феромонами (це слово в перекладі означає – “ті, що несуть запах”). Ці речовини специфічні для кожного виду і виконують різноманітні функції: одні приваблюють тварин одного виду, інші помічають територію, треті слугують сигналом тривоги. Іншими словами феромони – це своєрідні хімічні позивні комах, особлива мова, яка дозволяє спілкуватися між собою. Найкраще всього феромони вивчені у лускокрилих, тобто метеликів. З’ясувалось, що у самців метеликів на антенах розміщені особливі нюхові клітини – сенсили, налаштовані як радари, на певний запах – тільки свого виду.
Феромони лускокрилих


Слайд #16


Слайд #17
Структурна формула