Презентація "Допінг і його вплив на організм"

-1
Попередній слайд
Наступний слайд


Завантажити презентацію "Допінг і його вплив на організм"
Слайд #1
Допінг і його вплив на організм


Слайд #2
Що таке допінг
До́пінг — фармакологічні та інші речовини, що при введенні в організм сприяють активізації його роботи і росту, стимуляції фізичної і нервової діяльності тощо
Допінги — психоактивні, ендокринні та ін. речовини чи методи, що здатні штучно підвищувати працездатність і нівелювати відчуття втоми, у зв'язку з чим були внесені до переліку заборонених для використання спротсменами


Слайд #3
Застосування допінгу
Допінг застосовують у медицині, але найвідомішим і найскандальнішим є вживання допінгу в спорті, адже як у професійному, так і аматорському спорті воно суворо заборонене.


Слайд #4
Розвиток професійного та напівпрофесійного спорту, його популярність у глядачів, високі гонорари, призвели до бажання серед атлетів і тренерів досягти успіху будь-якою ціною. В кінці XX-го століття виникли проблеми з масовим вживанням спортсменами допінгу — медичних препаратів, які сприяють покращенню спортивних результатів, хоча можуть мати в майбутньому негативні наслідки й зашкодити здоров'ю.
Однак в сучасну епоху боротьба з допінгом перетворилася в наукове змаганням між ВАДА та хімічними лабораторіями виробників медикаментів, що мають потенціал покращити результати спортсменів. Сучасний спорт високих досягнень неможливий без фармакологічної підтримки, медикаментів, які дозволяють спортсменам зняти напруження з організму після виснажливих тренувань. Границя між дозволеними та забороненими хімічними речовинами часто дуже невизначена, що призводить до регулярних допінгових скандалів, особливо у видах спорту, які вимагають витривалості, наприклад, велоспорту й плавання, або великої сили м'язів (важка атлетика, спринт).


Слайд #5
Класифікація засобів допінгу в спорті
Заборонені класи фармакологічних препаратів
Стимулятори
Наркотичні анальгетики
Анаболічні стероїди
Діуретики
Пептидні гормони та їх аналоги


Слайд #6
Стимулятори
До цієї групи відносять препарати, які підвищують рухову активність, агресивність і працездатність та знижують відчуття втоми. Це амфетамін (і його похідні), ефедрин і фенілпропаноламін (ці речовини, до речі, часто входять до складу різних ліків). І ще у них дуже важкі побічні ефекти: головний біль, нудота, занепокоєння і збій серцевого ритму. 


Слайд #7
Наркотичні анальгетики
Різновид сильнодіючих знеболюючих засобів (морфін, метадон, петидин, героїн, декстраморамід, декстрапропоксіфен, пентазоцин тощо); мають численні побічні ефекти (звикання, втрата рівноваги і концентрації, захворювання шлунково-кишкового тракту); виявляються в організмі протягом трьох місяців після вживання.


Слайд #8
Анаболічні стероїди
Природні або штучні препарати, дія яких аналогічна до чоловічого гормону тестостерону, тобто викликають агресію, посилюють відчуття змагальності і жаги до перемоги (Нандролон, тетрагідрогестринон, станозолол, андростенедион, дегідроепіондростерон клостебол, метандієнон, флюоксіместерон, метенолон, оксандролон; та антагоністи бета-адренорецепторів: кленбутерол, сальбутамол, тербуталін, сальметерол, фенотерол); побічні ефекти, як фізіологічні (ураження внутрішніх органів, напр. нирок, психічні (підвищена агресивність), так і комбіновані (імпотенція), у жінок також розвиток чоловічих рис; стероїди залишаються в організмі напротязі 6 місяців і легко виявляються в сечі.


Слайд #9
Діуретики
Препарати, які виводять із організму рідину (ацетазоламід, буметанід, хлорталідон, етакринова кислота, фуросемід, гідрохлортіазен, манітол, спіронолактон, тріамтерен та схожі речовини); вживаються для швидкої втрати ваги або для виведення з організму інших допінгових засобів; до побічних ефектів слід занести можливе обезводнення організму і ураження нирок; виявляються легко за результатами тесту.


Слайд #10
Заборонені методи
Допінг крові-штучне введення в організм спортсмена (часто у видах спорту на витривалість, тобто у бігунів, плавців, велисопедистів тощо) крові,еретроцитів або плазми, щоб посилити здатність організма засвоювати кисень, в т.ч. і у формі додаткових переливань крові ; здатне викликати сгустіння крові, порушення кровообігу, ураження нирок тощо; фактично неможливо виявити під час аналізів.
Фармакологічні,хімічні і фізичні стимуляції- з біологічними рідинами (маскуючі засоби, додавання ароматичних сполук в проби сечі, катерерізація, підміна проб, придушення виділення сечі нирками).


Слайд #11
Ось кілька прикладів раптових смертей, причиною яких, як було доведено, був прийом допінгу:
На Олімпійських іграх у Хельсінкі загинув 25-літній велосипедист, що прийняв з кавою 15 таблеток фенаміну і 8 таблеток фенілізопропаміна, що є допінгом.
У 1960 році на Олімпійських іграх у Римі в команді велосипедистів Данії в гонці на 110 кілометрів на 66-му кілометрі помер спортсмен Иєжен Кнут Йєнсен, а два його товариші по команді Боанстон і Йоргансен знепритомніли, але залишилися живі.
Боксер напівсередньої ваги Белло помер у 1963 році від отруєння героїном.
У 1967 році на одному із гірських етапів багатоденної гонки “Тур де Франс” загинув велогонщик-професіонал Тоні Сімеон.
У 1968 році на велокросі гине відомий гонщик Верб Мартін. Він помер через дві години після того, як виграв гонку. На європейській першості по боксу в тому ж році помер боксер середньої ваги з ФРН Ельце. Усього в 1968 році на різних змаганнях боксерів у ФРН загинуло ще два спортсмени — Белло і Еспарсо.
Влітку 1986 року в результаті зловживання кокаїном гине талановитий американський баскетболіст Лео Байес.
У 1987 році в результаті вживання допінгу помирає професійний футболіст Дон Роджерс


Слайд #12


Слайд #13
Боротьба з допінгом
На серйозних національних і міжнародних змаганнях проводиться допінг-контроль не тільки призерів ,але і усіх учасників.Мобільні лабораторії допінг-контроля присутні на всіх змаганнях.В більшості видів спорту вживання допінгу призводить до дискваліфікації учасників на 2 роки,а повторну-на 4 роки або і назавжди. Для боротьби з допінгом в олімпійських видах спорту створена Всесвітня антидопінгова асоціація (ВАДА).