Твір на тему: «Минуле України в творчості Маркіяна Шашкевича»


Рейтинг твору 5 на основі 1 голосів

Період романтизму справді можна вважати одним з найбільш визначних явищ у процесі розвитку української літератури. Яскравим представником доби романтизму у літературі Західної України був громадський діяч, вчений і письменник Маркіян Шашкевич.

В епоху романтизму зросло зацікавлення українських митців до народного фольклору, рідної мови, культури та історії. Маркіян Шашкевич був впевнений, що пізнання власної історії є важливим фактором, який сприяє пробудженню свідомості народу. Більшість його поетичних творів, серед яких «Споминайте, браття милі», «Погоня», «Хмельницького обступлення Львову», «Ярослав», «О Наливайку» та інші.

У поезії «О Наливайку» Маркіян Шашкевич зобразив один з найдраматичніших епізодів історії українського народу — битву загонів українських повстанців з польським військом, яка відбулася під Білою Церквою. Вже з перших рядків твору читачу стає відомо про переважаючу силу війська Речі Посполитої, яке «туманом стелиться» і «мрачкою осідає». Далі автор говорить конкретно, що «ляхів сорок тисяч в похід виступає». Назустріч ворогу виходить усього один козацький загін під командуванням молодого Наливайка. Автор вважає, що польське військо дуже швидко скоротить козацькі ряди, адже сили нерівні.

Козаки знають, що ворожих ляхів незрівнянно більше, але мужні українці, перш за все, цінують своє добре ім’я і козацьку честь, тому битва відбудеться за будь-яких умов. На допомогу Наливайко призиває своїх побратимів:

«...По далекій Україні посли розсилали».

Призиваючи на допомогу, молодий отаман закликає своїх співвітчизників битися «за свободу та волю». Битву автор малює за допомогою народних пісень, точніше тими засобами, які використовуються у народних піснях. Битва українських козаків з ляхами тривала з «розсвіту аж до смерку». Гриміли самопали, іржали коні, а вранці степ став «зволочен трупами». Багато полягло козаків, але й ворог пізнав великих втрат:

«...Наливайко зачав утікати,

За ним в погонь вражі ляхи — не могли здігнати».

Останні рядки поезії «О Наливайку» звучать, як гімн побратимству:

«А на Дніпрі, на порогах плине чайків триста» — це на допомогу своїм братам поспішають вірні присязі козаки.

На мій погляд, у вірші Маркіяна Шашкевича «О Наливайку» оспівано славетне минуле українського народу, який, незважаючи ні на що, боровся за свободу і кращу долю, мужність наших співвітчизників та їхні мрії про державну самостійність рідної землі. Основні ідеї поезії тісно переплітаються з ідеями тієї доби, у яку довелося жити вченому, громадському діячу, письменнику і поету Маркіяну Шашкевичу.