Твір на тему: «Зображення радянської дійсності часів сталінізму в романі В. Винниченка «Слово за тобою, Сталіне»

-1

Роман В. Винниченка «Слово за тобою, Сталіне» є одним з останніх творів цього талановитого українського письменника. На заході свого життя цим романом він виніс вирок не окремій історичній особі, а величезній імперії зради та жаху, цілій системі тиранії.

Головні герої роману – родина Іваненків. Три брати з цієї родини працювали на КДБ, а четвертий – гнив у таборі тільки за те, що вчинив опір тому монстру, перед яким скорилися усі його родичі. Брати не бачились п'ятнадцять років і ось одного з братів, Степана, викликають і повідомляють, що його засуджений брат перед своєю смертю бажає відкрити йому якусь важливу таємницю. Таємницею виявляються так звані «Терміти», підпільна організація, яка чинила опір сталінській системі. З цією таємницею Степан повертається додому, і неможливість її розкрити перетворює життя родини на суцільний кошмар.

Змальовуючи радянське суспільство сталінських часів, побудоване на тотальному страху, письменник вдався до типового прийому. Головного героя свого роману він відправив у мандри. Щоб доказати свою лояльність до радянської влади, Степан вирушив на пошуки тих самих «Термітів». У цій подорожі перед читачами постав інший, прихований бік тогочасного життя радянського народу. Герой усюди зустрічав прокльони, ненависть і злидні.

З часом Степан зрозумів, що ніякого підпілля не існувало, але «терміти» існували в душі майже кожного його співвітчизника, майже кожен бажав загибелі системи, але зруйнувати її люди не мали сил. Тому хтось проклинав тоталітаризм, а хтось висміював його в анекдотах. Та все це відбувалося таємно, а на виду кожен прагнув показати свою відданість вождю і боровся зі «шпигунами».

Степанові пошуки «Термітів» привели його до сумних висновків. Після довгих роздумів свої нотатки подорожнього Степан віддав своєму покровителю, який виступив перед Сталіним з доповіддю. Головний висновок доповіді таємничого «Дев’ятого» полягає в тому, що «страх не може давати певності нікому», а без неї гине дух народу, без неї неможливо зібрати волю до боротьби проти влади. Доповідь не дає ніяких результатів, Сталін лише обіцяє подумати, отже останнє слово залишається за ним…

Роман В. Винниченка «Слово за тобою, Сталіне» - трохи гротескне, але більше реалістичне зображення тоталітарної системи. Це вирок усякому можновладцю, який забуває про людяність, вирок усім тим, хто мириться зі своїм страхом. Недарма наприкінці роману Дев’ятий каже: «Я ліквідував страх і тепер я маю розкіш правди».