Твір на тему: «Духовний світ ліричного героя» в поезії «Чари ночі» О. Олеся

+2

Незважаючи на те, що Олександр Олесь був талановитим українським митцем, його прозова і поетична творчість довгі роки була недосяжною українським читачам. Він був автором одинадцяти поетичних збірок, але тривалий час залишався відомим лише в українській діаспорі за кордоном.

Характер поетичної спадщини О. Олеся, його громадянських і ліричних поезій, визначає радість і журба, які у творах митця завжди ідуть поруч і постійно змагаються, хто кого переможе. Ці почуття проходять не тільки через ранню громадянську лірику періоду двох революцій, а й через твори пізнішого періоду, такі, як «О, принесіть як не надію», «Моїй матері».

Але одним з найкращих ліричних творів О. Олеся вважається поезія «Сміються, плачуть солов’ї» («Чари ночі»). У цьому вірші автор дуже влучно передав мажорний, піднесений настрій ліричного героя, який перебував під впливом почуття кохання. Рядки цієї поезії складаються у «хвалу життя». У гармонії з почуттями героя поезії перебуває й прекрасна українська природа:

«Поглянь, уся земля тремтить

В палких обіймах ночі,

Лист квітці рвійно шелестить,

Траві струмок воркоче».

Головною темою поезії є заклик автора до читачів оцінити «летючу мить» життя. Ліричність вірша «Чари ночі» посилюється живим образом весни, яка у всі часи була символом оновлення, молодості і краси («весна бенкет справляє», «весна іде назустріч нам»), а також влучними метафорами («уся земля тремтить в палких обіймах ночі», «сміються, плачуть солов’ї, і б’ють піснями в груди», «тут ллються пахощі густі, там гнуться верби п’яні»).

Завдяки незвичайній мелодійності і глибокій поетичності вірш «Чари ночі» був покладений на музику і став однією з найулюбленіших пісень наших співвітчизників. Вона виконувалася ще в той час, коли творчість О. Олеся була заборонена в Україні. Найкращим звучанням у сучасній обробці вважається виконання цієї пісні Ніною Матвієнко.

Слід додати, що музикальність поетичних творів О. Олеся відчувається у більшості його ліричних поезій. Їх можна порівняти з музикальністю творів П. Тичини, зокрема з творами зі збірки «Сонячні кларнети». Дивовижне уміння талановитого митця створювати настрій, одухотворяти і олюднювати природу, вдало використовувати народні поетичні засоби, символи, епітети і порівняння забезпечують глибокий і неповторний ліризм творів О.Олеся.