Твір на тему: «Над чим сміється М. Куліш у комедії «Мина Мазайло»

+22

«Що важить ймення? Пахощі троянди не змінити, як її не називай…»
В. Шекспір. «Ромео і Джульєтта»

Й справді, ім’я людини чи її прізвище мало чого важить для оточуючих, адже головне для них – це суть людини. Саме тому у своїй комедії «Мина Мазайло» М. Куліш найбільшу увагу приділяє сутності персонажів, саме в сутності він вбачає проблему, яка через роки тільки поглиблюється.

Для прикладу можна взяти сина головного героя – Мокія, якого у творі частіше називають Мокою. На перший погляд, він є справжнім патріотом своєї країни: хлопець наполягає на тому, щоб його родина повернула втрачену з часом частину їхнього прізвища «Квач», він обожнює українську мову і навіть зміг українізувати свою подругу Улю. Але при більш докладному розгляданні – це досить обмежена людина, яка не визнає нічого, що не співпадає з його поглядами.

Для сестри Мини Матрони українська мова, навпаки, є чимось маловартісним і соромним, а тому й огидним. А прізвище брата вона вважає некультурним, мужицьким. Зміну прізвища вона вважає такою ж простою справою, як і зміну капелюха. Як вона каже: «Треба буде і собі трошки одмінити прізвище. Розторгуєва – це прекрасне прізвище, та, жаль, не модне тепер. От, наприклад, Мєталова-Темброва – зовсім інша річ».

Про жінку Мини та його дочку годі й казати, бо вони не мають власного погляду і сприймають своє українське прізвище та українську мову так само, як і голова родини. Для них власне прізвище стає поєднанням літерів у неприємне слово, якусь закарлючку, що стає перешкодою стати їм достойними членами тогочасного суспільства.

Щодо Улі, то про неї можна сказати лише те, що це збита Мокою з пантелику дитина. Причому, в той час таких, як Уля, було дуже багато. Вона стала у творі моделлю тогочасної молоді.

Ну, й, нарешті, головний герой комедії – Мина Мазайло, дрібний чиновник одного з безлічі управлінь. Він щиро вірить, що перешкодою у просуванні по кар’єрній драбині для нього є українське походження і власне прізвище. І заради більш високої посади він готовий на все. Він не зміг би підставити ближнього або вбити, а ось зречення свого народу він не вважає поганим вчинком чи злочином. І герой це робить, змінюючи своє прізвище на більш, за його думкою, милозвучне.

В результати Мина Мазайло виявляється не тільки звичайним пристосуванцем, а ще і справжнім дурнем. Адже він не врахував, що в роки українізації його дії будуть сприйняті як ворожі, через що він не отримає ні гарної посади, ні поваги в суспільстві. Дуже символічно, що газетне повідомлення про звільнення з роботи Мини Мазайла було надруковане поряд з повідомленням про зміну ним прізвища.

Отже, сутність усіх героїв «Мини Мазайла», яких висміює у своїй п’єсі М. Куліш – пристосуванство, обмеженість і неповага до свого минулого, минулого свого рідного народу. Автор сміється, але ситуація, яку він відобразив у творі, дуже сумна. А найгірше, що така ситуація і такі люди час від часу з’являються знову. На жаль, є такі, як Мазайло, і серед нас.

Виграй GTA5!