Твір на тему: «Віртуальний історизм творів «першого письменника третього тисячоліття» М. Павича»

+3

Новела М.Павича «Дамаскін» входить до виданої у 1998 році збірки оповідань «Скляний равлик». Вона має досить цікаву і оригінальну помітку: «новела для комп’ютера та теслярського циркуля». З головним героєм твору на ім’я Дамаскін ми зустрічаємося лише у другому розділі новели. Однак з ним повністю пов’язана і перша частина цієї оповіді, хоча зовні цього зв’язка і непомітно.

У новелі йде мова про XVIII століття – час, який дав людству найбільше відкриттів, геніїв культури і науки. За сюжетом новели на слов’янські землі з наміром побудувати нові храми і будинки прийшли 800 Йованів. На прапорі цих людей було зображено теслярський циркуль. На перший погляд – це звичайний теслярський інструмент, але в новелі він має символічне значення своєрідного інструменту виміру життєвого шляху, його напряму і відстаней. Про все це йдеться мова у першому розділі новели під назвою «Зодчі».

У другому розділі новели «Дамаскін», якій автор дав назву «Обід», розповідається про шляхетного пана Ніколича фон Рудного, який запросив до себе двох зодчих для того, щоб побудувати у своєму маєтку будинок і храм. Пан мав юну дочку Атіллію, яку мріяв видати заміж за багатого нареченого. На цьому побутовість оповіді закінчується, адже персонажі другої частини достатньо символічні.

Перший запрошений зодчий Іоанн Дамаскін умів гарно будувати будинки і був названий на честь того, хто будував у людських душах. Другим зодчим, який прийшов до маєтку фон Рудного, був Іоанн Лествичник, який гарно будував храми, а ім’я якого було на честь того, хто побудував драбину до неба. Обидва вони погодилися збудувати чудо там, де лише вітер дув. Друга частина новели теж викликає багато асоціацій, які кожен сприймає за своїм розумінням.

У третьому і передостанньому розділі новели під назвою «Третій храм» зодчі почали будувати храм. Завдяки виразним символам, тут переплелися світ людей, світ речей і світ духовного. Храм так і не був добудований, бо Ніколич фон Рудний не зрозумів внутрішніх рушійних сил того, що відбувалося навколо нього.

Автор новели стверджує, що кожна людина повинна звіряти свої вчинки з власною совістю, а якщо вона винна, то повинна вимолювати прощення і спокутувати свої гріхи. Бо без цього нічого неможливо побудувати – ні в душі, ні в серці, ні на землі. Мабуть, саме цю думку і прагнув довести до своїх читачів автор новели «Дамаскін» М. Павич.