Твір на тему: «Кохання – це насолода чи страждання?» за творчістю поетів-романтиків

+1

Найбільший підйом бурлескно-травестійного, барокового та романтичного стилю в українській літературі відзначався наприкінці XVIII – на початку XIX століття. Хоч як тоді не захоплювалися читачі «Енеїдою» І. Котляревського, однак тогочасні письменники і поети все більше прагнули піднести українську мову до світового рівня і облагородити її. Саме такі завдання як раз і ставили перед собою поети-романтики.

Першим тему великого естетичного значення народної мови в українській літературі підняв Євген Гребінка, а підхопили його ідеї Г. Квітка-Основ’яненко, А. Метлинський, Г. Боровиковський та багато інших літературних митців того часу.

Для стилю українських поетів-романтиків на зламі XVIII – XIX століть були характерні пестливі форми мови, мелодійність творів і піднесений виклад сюжету. Крім того, більшість авторів шукали відповіді на одвічні питання людського буття, зокрема, відповідь на питання: «Кохання – це насолода чи страждання?».

Наприклад, В. Забіла, відомий своїми поетичними романтичними творами про нещасливе кохання, писав:

«Гуде вітер вельми в полi!

Реве, ліс ламає;

Плаче козак молоденький,

Долю проклинає».

Повтори у тексті, мелодійність і пісенна народна мова зробили цю поезією майже народною піснею.

Не менш відома нашим співвітчизникам і пісня «Дивлюсь я на небо», яку більшість українців вважають народною. Мало хто знає, що вірш під однойменною назвою, покладений потім на музику, був написаний українським поетом М. Петренко. Цю пісню знали і співали багато поколінь українців, вона й сьогодні залишається популярною.

Не менш важливою темою, ніж кохання, для поетів романтичного напрямку була тема туги за минулою славою рідного народу. Любовна та патріотична лірика подавалася читачам у вигляді ліричних балад на тему кохання та епічних творів на тему боротьби українського народу за свободу і незалежність. У деяких з них відчувається нарікання на долю:

«Чому я не сокіл, чому не літаю,

Чому мені, Боже, ти крилець не дав?»

Започаткував романтизм в українській літературі Л. Боровиковський. Найбільше його творче досягнення – дванадцять неперевершених балад, яки були написані на сюжети відомих переказів українського народу. І знову – більшість цих балад – про щире кохання молодих людей, про щастя та долю. Прикладом такої поезії може бути балада Л. Боровиковського «Маруся».

Всесвітньо відомими стали і ліричні романси Є. Гребінки «Очи черные, очи страстные», «Ні, мамо, не можна нелюба любити» та деякі інші, які теж являють собою яскраві твори українського романтизму. Вони й досі зачаровують нас своєю довершеністю і народністю.

Отже, українські поети-романтики своєю творчістю, піднесенням у ній найкращих людських почуттів, кохання і вірності, сприяли популяризації народної мови і, дбаючи про її визнання, вивели на світовий рівень.