Твір на тему: «Конотопська відьма» Г. Квітки-Основ’яненка – сміх крізь сльози»

+2

Повість «Конотопська відьма» Г. Квітки-Основ’яненки являє собою унікальний сатиричний твір, який критикує козацький старшинський устрій і при цьому тісно пов'язаний з народним фольклором. Автор майстерно поєднав у повісті фантастику і реальність, а в основу повісті поклав народне повір’я. Факти жорстокої розправи над так званими «відьмами» у ті часи були не поодинокі, а визвано це було голодом і посухою. Ось і відроджував народ вже забуті звичаї, серед яких і топлення відьом. Вважалося, що підозрювана у відьомстві жінка не може потонути, бо вода, освячена Божим хрещенням, не приймає до себе грішну і нечисту людину.

На стиль повісті «Конотопська відьма» значний вплив справила поема І. Франка «Енеїда». Саме тому у мові та вчинках персонажів твору багато гумору, сатири і сміху. Комічним є і початок повісті, який Г. Квітка-Основ’яненко вживає для того, щоб дати читачам зрозуміти позбавлене всякої думки мертвотне існування верхівки Конотопу.

У гумористичному стилі в повісті описується багато епізодів. Найбільш яскравим з них є пропозиція писаря перелічити Забрьосі власну сотню козаків, на що той відповідає: «Еге, пане писарю! Я б, пожалуй, соблаговолив, так ліків більш тридцяти не знаю. Лічи сам і роби, як знаєш, ти на те писар; а я усе опісля підпишу, бо я на те сотник, щоб не лічити, а тільки підписувати».

Не менш комічно виглядає і те, як «освічений» писар не може скласти звичайний «лепорт» і замінює його хворостиною, на якій робить зарубки, перелічуючи козаків. Та з такою довгою хворостиною Пістряк ніяк не може увійти до хати Забрьохи і пропонує старшині «або стіну протяти, або стелю підняти». Щоб все-таки увійти, писар ламає хворостину навпіл, а потім ніяк не може долічитися одного козака: «Се ти як переламав хворостину, так вона якраз на козакові хруснула. От ти, держачи її на дві половини, тим одного і не долічувавсь». Саме у цих епізодах Г. Квітка-Основ’яненко висміює безтолковість Забрьохи і його помічника Пістряка. В їх образах автор втілив усі вади тогочасної козацької верхівки.

Смішними у повісті є навіть прізвища героїв, які кажуть самі за себе – Забрьоха, Пістряк, Халявський тощо. Не менш смішно виглядає і чаклування відьми, під час якого сотник летів до хорунжівни Олени: «Забрьоха з Конотопу під хмарами полетів, мов ворона на Безверхий хутір свататись до хорунжівни». З гумором автор описує й епізод катування Явдохи, яка на людей напустила ману і виявилося, що ті били колоду, а не відьму.

Та якщо вдуматися, то сміявся Г. Квітка-Основ’яненко скрізь сльози, адже яке могло бути життя звичайних людей, якщо керували цим життям марнослови, люди неосвічені, грубі, дурні, люди, головною метою життя яких було збагачення, пияцтво та їжа без міри. Ось і намагався письменник, пішовши по шляху зображення у творі комічного за допомогою сатири, висміяти бездарність адміністративного козацького апарату, самодурство і свавілля козацької старшини.

Виграй GTA5!