Твір на тему: «Порятунок прийде тільки тоді, коли стрепенеться душа народу»

У контексті української прози 60-х років ХХ століття, серед надто реалістичної романістики, роман П. Загребельного «Диво» відрізняється цілісністю художньої і філософської концепції. Трактування і бачення письменником занадто складного оточуючого світу, місця у ньому людей, ґрунтується на загальнолюдських моральних та етичних принципах, на історичності та добре продуманій і виваженій філософській основі.

Роман «Диво» має оригінальну композицію. Історичне минуле в творі не тільки спроектоване на сучасну дійсність, а й існує поряд з сучасністю. У романі гармонійно поєднано декілька часових площин. Це й історичний період Київської Русі Х-ХІ століть, і період Другої світової війни, і сучасність. Єдиним центром усіх трьох періодів стає реальний образ – образ дивовижного пам’ятника слов’янської архітектури, збудованого талановитим майстром Сивооком, за художньою версією автора роману, за часів Ярослава Мудрого.

Собор Софії Київської – великою мірою символічний образ. Передусім, саме так він сприймається завдяки тим подіям, які постійно розгортаються довкола собору у романі.

На усі події, зображені в романі, немов постійно падає тінь Софіївського собору. Софія, як історична і реальна пам’ятка втілила в собі духовність, мораль, історію, культуру і внутрішню суть українського народу. Софія Київська стала самовираженням цього народу, у свої мозаїки та фрески вона увібрала весь його світогляд, нескореність, невмирущість, сконцентрувала в собі сильний, волелюбний дух наших співвітчизників. П. Загребельний у своєму романі ніби ставить своїм читачам запитання: «Які ж вони є, риси нашого народу? І чому ми, нащадки Ярослава Мудрого, Сивоока та багатьох інших видатних постатей української історії, повинні зберегти ці риси і передати їх майбутнім поколінням?».

Автор роману сам відповідає на ці запитання і переконливо доводить нам, що культура часів Київської Русі тісно пов’язана не лише з християнством, а й первісними язичницькими традиціями українського народу. Багато уваги П. Загребельний приділяє болючому питанню впровадження християнства на стародавніх землях Київської Русі князем Володимиром насильницькими засобами.

Дуже швидко і просто вдалося знищити скульптури давніх богів, атрибути язичницьких обрядів, але ні в якому разі неможливо перекреслити і заперечити вікові уявлення народу про людей, природу і оточуючий світ. Тому саме ця частина світогляду українського народу переходила в християнські матеріальні та духовні скарби Русі, швидко приживалася там, а потім переходила до наступних поколінь.

Найбільш символічним у романі П. Загребельного став епізод, створений розкутою уявою письменника, епізод про те, як позашлюбна дочка Ярослава Мудрого від Сивоока народила сина: «І син його – серед нас. Завжди з його талантом і горінням душі. І диво це ніколи не кінчається і не переводиться». Саме таким піднесеним акордом завершує автор роман «Диво».

Виграй GTA5!