Твір на тему: «Сучасність звучання драматичного твору М. Куліша «Мина Мазайло»

+9

У п’єсі «Мина Мазайло» видатний український письменник і драматург Микола Куліш під критичним кутом розглядає процес українізації, яким характеризуються двадцяті роки минулого століття. Саме тому трагікомедія не втрачає свою актуальність і в наші часи. Адже наше буття і тогочасна дійсність дуже схожі між собою: в Україні ще й досі з моменту здобуття незалежності йде процес відродження української мови і культури, української нації і національної самосвідомості. Українізація, як сто років назад, так і зараз, має і своїх супротивників, і своїх прихильників. Одні стають на перешкоді цього процесу, інші – допомагають відродити надбання українців.

Представники обох таборів зображені й у п’єсі «Мина Мазайло», причому в одній родині – сім’ї Мазайлів. Сам головний герой Мина, його дочка Рина та його дружина є противниками українізації, а ось усі інші їхні родичі бажають найскоріше змінити «плебейське» прізвище, яке вони вважають «недоброзвучним», на більш приємне, наприклад Тюльпанови, Розови, Сіренєви або Алмазови, чи, на крайній випадок, – на Мазєніни.

Для того, щоб змінити прізвища, вони мають декілька «дуже вагомих» підстав. Перш за все – голові родини Мазайлів ніколи не щастило у житті, і дуже часто це було саме через прізвище: його брали на глум у школі, не хотіли приймати на службу, відмовлялися від його кохання, Мина навіть жінку свою обдурив – щоб одружитися, він сказав, що має прізвище Мазалов. По-друге – це прагнення Мини пробитися до прошарку можновладців. Він переконаний, що для того, щоб цього досягти, треба змінити українське прізвище, тобто зрадити предкам і своєму власному «я». А по-третє, у часи становлення радянської влади було дуже багато тих, хто з різних причин змінював своє прізвище, до того ж це було модним. Герой п’єси теж хотів похвалитися новим прізвищем перед знайомим та сусідами.

Мина Мазайло був впевнений, що після того, як він змінить прізвище, у нього почнеться нове життя. Він гадав, що зміниться і ставлення до нього оточуючих: його будуть приймати у свої домівках, будуть вважати за честь мати такого знайомого, його будуть шанувати і перед ним одразу ж відчиняться будь-які двері.

Нарешті його мрія здійснюється і він стає Миною Мазєніним. Але герою так і не вдається досягнути усього, до чого він так прагнув. Бо через зловмисний систематичний опір українізації Мину звільняють з роботи, та й нових друзів у нього не з’являється, а люди відносяться до нього так само, як і раніше.

Отже, головне в людині у будь-які часи – це її душа та її вчинки, а не прізвище, багатство чи зовнішність. І хоча кожен час відрізняється лише йому властивими ознаками, які декілька відтінюють старі обряди, звичаї і традиції, але не змінюють їх і зовсім не відкидають. Народ ніколи не повинен забувати про минуле, адже це життя предків, це власна історія, врешті-решт, це – майбутнє.

Аналізуючи п’єсу М. Куліша «Мина Мазайло», можна сказати лише одне: ми живемо в Україні, ми українці, на цій землі жили наші предки і будуть жити наші нащадки, тому ми повинні любити і шанувати свою країну, свій народ, свою культуру і свою мову, бо все це – рідне, все це – наше.

Виграй GTA5!