Твір на тему: «Роздуми над новелою Г. Косинки «У житах»

-1

Важким, тривожним і повним суперечностей постає перед нами революційний та пореволюційний час життя України минулого століття, про який ми дізнаємося з творів українських письменників, життя та творча діяльність яких припала на 1920-1930 роки, що були безпосередніми свідками тих подій. Серед цих письменників був і Григорій Косинка, новели якого розповідають саме про ту страшну добу і посідають важливе місце серед реалістичних історій про час і людину. Найглибшого розкриття ця проблематика знайшла у невеличкій новелі Г. Косинки «У житах».

В новелі «У житах» розповідається усього про один «щасливий день» із життя головного героя твору – дезертира Корнія Дзика. Дезертиром цього українського сільського хлопця можна назвати лише умовно, адже так називають тих, хто зрікається боротьби за свою Батьківщину, за свій народ. А Корній потрапив у банду отамана Гострого не зі своєї волі, тому й залишив він це «військо» і переховувався в житах. Тому й не слід вважати Корнія виключно поганою людиною, адже він не погодився вбивати своїх співвітчизників заради наживи і навіть заради сумнівної ідеї.

В житах – це не тільки назва новели, не лише місце подій, це ще й багатозначний символ, який уособив в собі тогочасне селянське життя, становлення селянина як людини, ставлення його до своїх співвітчизників, до навколишнього світу. До того, що молодий, доброзичливий юнак змушений ловити коротку, можливо, останню щасливу у його житті мить, призвела деморалізована більшовицька ідеологія. Неспокій тривожить серце та душу Корнія, йому «до болі становиться сумно», коли він згадує про розстріл бандою комуніста Матвія Киянчука.

Саме в житах знаходить Корнія його колишня наречена Уляна, яка йшла до матері в сусідське село Чорносливку. Через свою бідність Уляна була змушена вийти за багатого нелюба Дзюбу, але вона все одно кохала Корнія. Після випадкової зустрічі закохані немов сп’яніли від щастя, в житах їхня доля і загубилася. І що станеться з ними далі, так і залишається невідомим, адже світовідчуття головного героя новели автор сконцентрував на одній миті. Саме тому події в новелі мають такий контрастний характер.

Ідея новели Г. Косинки «У житах» - з’ясування сенсу життя людини. Адже майже кожна людина живе для того, щоб дочекатися однієї єдиної миті щастя. Це наштовхує на думку, що життя кожну мить ставить людину перед вибором, як і головного героя твору. Для нього після зустрічі з колишньою нареченою і він сам, і Уляна, і жита стали єдиним мірилом буття у цьому світі, а усе інше відійшло на другий план. Корнію дуже не хотілося згадувати про розстріл комуніста Матвія, в якому він, можливо, приймав участь, про те, що так мучило його совість. Корній молодий та іронічний: «ми, дезертири, – народ бойовий», але спраглий до нормального життя: «Мені хочеться співати, як співають старі, коли згадають молодість, а я ще хочу співати!»