Твір на тему: «Особливості побудови новели М. Павича «Дамаскін»

-3

Новела Милорада Павича «Дамаскін» поєднала в собі історію та сучасність, фантастику та реальність, матеріальність та духовність. Про автора цієї новели казали, що він став не тільки блискучим представником оригінального підвиду фантастичної літератури, але й письменником, який зламав стереотипи розуміння історії, всіляких умовностей, кордонів, долі і часу. Він просто перевернув логічне уявлення про сенс буття.

Підзаголовок новели «Оповідки для комп’ютера та циркуля» вказує на незвичайну оригінальність побудови твору. Кожна оповідь з новели – логічна і вивершена, кожна є невід’ємною складовою цілісної новели. Між оповідками є свого роду «перехрестя», зручні вказівки для читачів як звичайного друкованого видання, так і для читачів електронної книги. У цих перехрестях є вказівка на те, що читач може змінити послідовність читання оповідок і на свій розсуд вирішити, як йому буде зручніше сприймати твір. Слід зазначити, що такий прийом й досі більш ніде не зустрічався в літературі. Завдяки цій можливості виникає бажання ще і ще раз повертатися до новели і перечитувати твір у різних послідовностях. При цьому назви оповідок лаконічні і прості, вони не порушують цілісності і не окреслюють епізоди новели. А це під силу тільки справжньому майстрові художнього слова.

У новелі «Дамаскін» присутня велика кількість символічних деталей, які через свою метафоричність стають для читачів незабутніми. Наприклад, теслярський циркуль, що був зображений на прапорі будівельників – героїв новели, використовувався ними при будівництві. Але у Павича цей циркуль наділяється метафоричним сенсом і вказує вибір напрямку життєвого шляху і стає символом його виміру. Але для того, щоб це зрозуміти, потрібна доброта, чуйність, щиросердність і постійна духовна праця.

Новела Павича «Дамаскін» має повчальний фінал. Атилії, дочці замовника будівництва храму, вдалося розгадати послання Дамаскіна. Вона сама знайшла дорогу до нещодавно збудованого Йованами храму Ведення, який їй і належав. А від священика дівчина отримала подарок двох Йованів – дві обручки. Все це означає, що духовний світ завжди відображається у матеріальному, шлях людини до храму лежить через спокуту гріхів і покаяння, а життєвий шлях людини залежить від чистоти її прагнень і помислів.

Виграй GTA5!